O Απόλλων Λάρισας 3-1 τον Απόλλωνα Πόντου στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης

Τα πάνω κάτω έφερε ο Απόλλων Λάρισας κερδίζοντας στο ντέρμπι της 2η θέσης της Football League 3-1 τον Απόλλωνα Πόντου. Εντυπωσιακός ο Κισσαμικός, πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας 3-1 της Παναχαϊκής, ενώ σημαντική νίκη για την παραμονή τους πέτυχαν τα Τρίκαλα που λύγισαν 1-0 την Κέρκυρα.

Αναλυτικά:

Απόλλων Λάρισας – Απόλλων Πόντου 3-1

Την μοναξιά της δεύτερης θέσης συνεχίζει να απολαμβάνει ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος πέτυχε την έκτη εντός έδρας νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου. Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη ήταν αυτοί, οι οποίοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς από τους Θεσσαλούς και στο 3΄ έφτασαν κοντά στο 0-1, ο Δημητριάδης όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Μαντζάρη δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Αυτό το οποίο οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 9΄ με πλασέ του Δημητριάδη, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 0-1. Μετά την εξέλιξη αυτή στο 22΄ η ομάδα της Καλαμαριάς έχασε σημαντική ευκαιρία, προκειμένου να κάνει το 0-2 ο Κυβελίδης όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Μαντζάρη δεν κατάφερε να τον νικήσει. Ότι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 45΄ με μονοκόμματο σουτ του Λίταινα…

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 62΄ η ομάδα του Άριαν Μπελά πέρασε μπροστά στο σκορ, χάρη σε πλασέ του Μπραμπίγια. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια να μην υπάρχει αξιόλογη φάση στο ματς. Όλα αυτά μέχρι το 85΄ όταν ο Μπραμπίγια με το δεύτερο προσωπικό γκολ, αυτή τη φορά με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πολίτη,για να κάνει το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Παναχαϊκή – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-3

Φρένο στο αήττητο σερί το οποίο έτρεχε η Παναχαϊκή εδώ και ένα μήνα, υποχρεώνοντας την παράλληλα στην πρώτη της ήττα στο «Κώστας Δαβουρλής» έβαλε ο ΑΟΧ Κισσαμικός. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 8΄ άνοιξε το σκορ χάρη σε τέρμα του Κάσσου.

Έπειτα από την απρόσμενη αυτή εξέλιξη η ομάδα του Σάκη Τσιώλη προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως να τα έχει καταφέρει. Αντίθετα οι Κρητικοί με κύριο εκφραστή τους τον Ρίσκι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και στο 26΄ έφτασαν κοντά στο να κάνουν το 0-2, το σουτ όμως του Φινλανδού πέρασε λίγο έξω από την εστία του Πέτριτς. Η απάντηση από πλευράς Αχαιών ήρθε στο 33΄ με την κεφαλιά όμως του Μωραϊτη να καταλήγει λίγο άουτ από την εστία του Παπαδόπουλου. Στα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το υπάρχον σκορ να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 53΄ οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους χάρη σε τέρμα του Αρναρέλλη. Από το σημείο εκείνο και μετά οι Κρητικοί πατούσαν καλύτερα στο παιχνίδι, εν αντιθέσει με τους «κοκκινόμαυρους», οι οποίοι πραγματοποίησαν την χειρότερη τους εμφάνιση. Στο 68΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Τσελεπίδη με 2η κίτρινη. Στο 73΄ ο Κάσσος με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 0-3, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της πελοποννησιακής ομάδας ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Ελευθεριάδη στο 88΄, διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

Πλατανιάς – Σπάρτη 7-0

Εργοτέλης – Αιγινιακός 4-1

Τρίκαλα – Κέρκυρα 1-0