Ο Απόλλων Λάρισας με ανατροπή 2-1 την Ξάνθη στο κύπελλο

Ο Απόλλωνας Λάρισας έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 2-1 την Ξάνθη, στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο πλαίσιο της πέμπτης φάσης του Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπαστακός στο 32΄ αν και βγήκε τετ α τετ με τον Μπέντο δεν κατάφερε να τον κερδίσει.

Η απάντηση από πλευράς ακριτών ήρθε έξι λεπτά αργότερα, με το φοβερό σουτ του Μουλέν από μακριά και την ακόμα πιο εντυπωσιακή επέμβαση του Γκέκα, που διατήρησε το 0-0.

Ωστόσο, στο 45’, ο Ντουρίτσκοβιτς έβγαλε μια σέντρα, ο Λισγάρας έκανε την «σκαστή» κεφαλιά και πέτυχε το 0-1.

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας Λάρισας κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα. Στο 50ο λεπτό, από το ωραίο γύρισμα του Σάντος από τα αριστερά, ο Ναζί με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ένα τσουβάλι γκολ, στο 63’, με το πλασέ του Ντουρίτσκοβιτς , στο 68΄ με το δυνατό σουτ του Μουλέν, αλλά και στο 70ο λεπτό, όταν ο αμαρκάριστος Εντουάρντο σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε!

Οι γηπεδούχοι στην αμέσως επόμενη φάση είδαν το σουτ του Σιφναίου να… ξύνει το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέντο.

Στο 79’ η Ξάνθη είχε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία, καθώς από το σουτ του Γκαργκαλατζίδη, ο Γκέκας βρήκε λίγο τη μπάλα κι εκείνη αποκρούστηκε από το αριστερό δοκάρι της εστίας του πριν απομακρυνθεί.

Στο 83΄ ο Απόλλων Λάρισας έφθασε στο 2-1 με τον Μπρέμπο να ευστοχεί με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Σκούπρα.

Απόλλων Λάρισας (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Χατζής, Σκούπρα, Γκουστάβο, Μπαστακός (64’ Σιφναίος), Λίταινας (75’ Νούσιος), Μπιμπάι (64’ Νύκταρης), Μπρέμπος, Καμπέρης, Κωστούλας, Ναζίμ.

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Γκονζάλες, Πολέτο (58’ Εντουάρντο), Καμαρά, Ντε Λούκας, Σόσα, Ρενέλα, Λισγάρας, Μπαριέντος (73’ Γκαργκαλατζίδης), Μουλέν, Ντουρίτσκοβιτς, Ντίρεσταμ.