Ο Αραούχο «καθάρισε» για την ΑΕΚ 1-0 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Με υπογραφή Αραούχο, η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό στάδιο και καπάρωσε την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ο Αργεντινός στο πρώτο γκολ μετά την επιστροφή του στην Ένωση, τελείωσε το αρνητικό σερί στα ντέρμπι και χάρισε τρεις βαθμούς στον δικέφαλο. Ο Αραούχο, μάλιστα την τελευταία φορά που αντιμετώπισε τους «πράσινους» είχε σκοράρει ξανά και μάλιστα δύο φορές! Στους 44 βαθμούς, πλέον ανέβηκε η ΑΕΚ και στο +7 από τον τέταρτο Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλή ένταση, με πολλή όρεξη από τις δυο ομάδες, με γρήγορο ρυθμό και με ένα γρήγορο γκολ από πλευράς ΑΕΚ, ως απόρροια των εν λόγω στοιχείων της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά. Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, οι παίκτες της ΑΕΚ άλλαξαν όμορφα τη μπάλα μεταξύ τους, αυτή κατέληξε στον Αραούχο και αυτός, ακριβώς από το ημικύκλιο της περιοχής, έκανε μια υπέροχη περιστροφή και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Διούδη για το 1-0. Νωρίτερα ο Παναθηναϊκός είχε απειλήσει δύο φορές με τον Δώνη(σουτ, άουτ).

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, αν και η ΑΕΚ ήταν αυτή που στεκόταν καλύτερα. Ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν εξαιρετικά να πατήσει περιοχή -οι απουσίες των Ζαχίντ, Μακέντα και Κουρμπέλη από την 11άδα φαινόντουσαν χαρακτηριστικά- και έφτασε απλά σε κάποιες υποψίες ευκαιριών με σουτ έξω από την περιοχή.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο στιβαρή παρουσία στο κέντρο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να έχουν και συντριπτική υπεροχή. Πατούσαν πάντως πιο πολύ περιοχή σε σχέση με τους αντιπάλους τους και είχαν και μια καλή ευκαιρία με τον Μάνταλο να διπλασιάσουν γρήγορα τα τέρματά τους.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γρήγορες αλλαγές από πλευράς Παναθηναϊκού με τον Δώνη να βάζει στο ματς, μετά τις πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές της επανάληψης, τους Ζαχίντ και Μακέντα στο 59΄ σε μια προφανή προσπάθεια να πάρει μέτρα η ομάδα του στο γήπεδο.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε και έκανε αισθητή την παρουσία του στην άμυνα των γηπεδούχων. Μόλις δυο λεπτά από την είσοδό του στο ματς μάλιστα, ο Μακέντα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της ομάδας του μέχρι εκείνο το σημείο για την ισοφάριση.

Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο 20λεπτό με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τις εντυπώσεις της αναμέτρησης και την ΑΕΚ να έχει ως ξεκάθαρη προτεραιότητά της να διατηρήσει το προβάδισμα και όχι να το διευρύνει. Ο Διούδης κράτησε ζωντανό τον Παναθηναϊκό όταν στο 83΄ έστειλε σε κόρνερ τον κεραυνό του Κρίστιτσιτς ενώ ο κυνισμός της ΑΕΚ να κρατήσει το 1-0 επικυρώθηκε στο 85′ όταν ο Καρέρα έβγαλε τον Λιβάγια και έβαλε τον Οικονόμου γυρίζοντας την ΑΕΚ σε διάταξη με τρία στόπερ. Η ΑΕΚ «κλείδωσε» το αποτέλεσμα με αυτή την κίνηση, δεν δέχθηκε καμία φάση μέχρι το τέλος κι επέστρεψε στις νίκες στα ντέρμπι.

Διαιτητής: Φραν Γιόβιτς (Κροατία)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Βέρντε (68’ Αλμπάνης), Λιβάγια (85’ Οικονόμου), Αραούχο (77’ Κλωναρίδης).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης (65’ Νάγκι), Μπουζούκης (59’ Ζαχίντ), Μπεκ, Καμπετσής (59’ Μακέντα).