Ο Άρης 1-0 τον ΠΑΟΚ έδωσε το πρωτάθλημα νέων στον Παναθηναϊκό

O Άρης νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κ19 κι έδωσε το πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό. Ο Άρης ήταν βαθμολογικά αδιάφορος καθώς βρισκόταν στην 5 θέση της βαθμολογίας ωστόσο με μεγάλο κίνητρο όπως συμβαίνει στα ντέρμπι, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν ήθελε να επιτρέψει στον Παναθηναϊκό να πάρει από σήμερα τον τίτλο του πρωταθλητή καθώς βρίσκεται μπροστά του με 50 βαθμούς έναντι 46 των «ασπρόμαυρων».

Ωστόσο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο Άρης με τον Αλμύρα ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής ήταν αυτός που κατάφερε βρει το γκολ που έλειπε από τις δύο ομάδες και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και τον τίτλο του πρωταθλητή Κ19 για τη σεζόν 2021-22 στον Παναθηναϊκό.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με πολλές ευκαιρίες μπροστά στις εστίες των δύο ομάδων με τον Χατζηιωάννου για τον γηπεδούχο Άρη και τον Σπυράκο για τον Δικέφαλο να είναι οι κύριοι εκφραστές των ομάδων τους, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να βρει δίχτυα κάτι που θα μπορούσε να είχε συμβεί αν αναλογιστεί κανείς τις ευκαιρίες που είχαν στη ροή του πρώτου 30λεπτου οι παίκτες του Άρη και του ΠΑΟΚ αντίστοιχα.

Ο Χατζηιωάννου στο 10΄ήταν αυτός που για πρώτη φορά δοκίμασε τα αντανακλαστικά της άμυνας του ΠΑΟΚ ωστόσο με την κεφαλιά του δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μοναστηρλή. Ο ΠΑΟΚ με τον Σπυράκο θέλησε να ισοφαρίσει τις καλές ευκαιρίες, όπως έγινε στο 16΄όταν ο ποδοσφαιριστής του Δικεφάλου βρήκε… αέρα ενώ 3 λεπτά νωρίτερα δεν δυσκόλεψε τον Αβραμίδη.

Οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκαν, στο 21΄ο Χατζηιωάννου βρέθηκε και πάλι σε καλή θέση ωστόσο η λόμπα που επιχείρησε δεν στάθηκε ικανή για να κάνει το 1-0 απέναντι στον Μοναστηρλή. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ χρειάστηκε και στιγμές αργότερα όταν ο Πάγιος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, ωστόσο ο νεαρός πορτιέρο ανταπεξήλθε και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την εστία του.

Κατά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο ΠΑΟΚ με τον Σπυράκο ξανά είχε την ευκαιρία να κάνει το σουτ από μέση απόσταση, ωστόσο η προσπάθεια του πέρασε εκτός ενώ στο 31΄ο Παναγίδης εκτέλεσε εντός περιοχής με τον Μοναστηρλή να κάνει μία σημαντική επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι δυνατά. Στο 56΄ ο Σμυρλής έτρεξε όλη την αριστερή πλευρά καθώς βρήκε μπροστά του διαθέσιμα μέτρα συνέκλινε προς το κέντρο, με την προσπάθεια του να περνάει εκτός.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών από την ευκαιρία του ΠΑΟΚ, ο Ασλανίδης με εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής δυσκόλεψε τον Μοναστηρλή που απομάκρυνε ωστόσο με ωραία απόκρουση στην αριστερή του γωνία. 3΄λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ του Δικεφάλου χρειάστηκε να επέμβει εκ νέου αυτή τη φορά στην κεφαλιά του Σαλιάρη.

Ο ΠΑΟΚ από το 80΄ και έπειτα ήταν αυτός που είχε τα ηνία της αναμέτρησης ψάχνοντας το πολυπόθητο γκολ με τους παίκτες του Στέλιου Μαλεζά να έχουν ανεβάσει τις γραμμές τους ψηλά και να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις συνθήκες για το 0-1 απέναντι στον πολύ καλά οργανωμένο Άρη.

Η πρώτη ευκαιρία από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ήρθε από τον Γκιτέρσο που ανήκει στην Κ17 του Δικεφάλου, ο οποίος κινήθηκε πολύ ωραία κάνοντας το σουτ που πέρασε λίγο εκτός, ενώ στο 82΄ο Μπάμπουρας έκανε το σουτ αλλά ο Ασλανίδης απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο  94΄ ο Αλμύρας έριξε τη χαριστική βολή στον ΠΑΟΚ.