Ο Άρης έΧασε (0-0) την ευκαιρία να ξεφύγει του Παναθηναϊκού

Ο Άρης έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τον Παναθηναϊκό στη μάχη της Ευρώπης, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι πράσινοι έμειναν όρθιοι στη Θεσσαλονίκη παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκαν με σημαντικότατες ελλείψεις. Κλείδωσαν τον Άρη με το 3-4-3 καθώς τον ανάγκασαν να εμφανιστεί ελαχίστως δημιουργικός στο παιχνίδι του. Οι «κίτρινοι» είχαν μόλις δύο ουσιαστικές φάσεις σε διάρκεια 90 λεπτών και σε καμία περίπτωση δεν θύμισαν τη «ζωντανή» ομάδων των προηγούμενων τεσσάρων αγώνων.

Το πρώτο ημίχρονο παίχθηκε περισσότερο με τους κανόνες του Παναθηναϊκού καθώς ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς διάβασε το παιχνίδι του Άρη, φόρτωσε τον άξονα και ουσιαστικά προκάλεσε μεγάλο πλήγμα στη δημιουργία των γηπεδούχων. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι με εξαίρεση ένα σουτ (από εξαιρετικά πλάγια θέση εντός περιοχής) από τον Λούκας Σάσα στο 14ο λεπτό, ο Άρης δεν είχε να επιδείξει άλλη (ουσιαστική) τελική προσπάθεια στο πρώτο μέρος. Μέτρησε αρκετές ημιτελείς ενέργειες, λανθασμένες πάσες και προϋποθέσεις. Επέμεινε να προσπαθεί από τον άξονα και δεν του βγήκε.

Μάλιστα, στο διάστημα από το 17’-18’ έως το 40’ ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα λόγω της δράσης των Βιγιαφάνιες-Αλεξανδρόπουλου στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Οι «πράσινοι» έκλεψαν μπάλες, βρήκαν χώρους και εμφανίστηκαν πιο επικίνδυνοι.

Ένα έξυπνο σουτ του Κώτσιρα στο 25’ και η σπουδαία στιγμή με την κεφαλιά του Πούγγουρα ένα λεπτό αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ – όπου ο Κουέστα απομάκρυνε σωτήρια – ήταν οι σημαντικότερες φάσεις του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος. Ο Άρης προσπάθησε να αποκτήσει και πάλι τα ηνία στα τελευταία πέντε λεπτά, δίχως όμως να παρουσιάσει διαφορετική ποδοσφαιρική ιδέα παρά τις αλλαγές στις οποίες προχώρησε ο Χερμάν Μπούργος.

Ο Άρης έκανε δυναμική έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο, είχε δύο στιγμές σε διάστημα δέκα λεπτών με πιο σημαντική αυτή του 47ου λεπτού όπου ο Μπρινιόλι απέκρουσε εξ’ επαφής σε κεφαλιά του Μπαντού Ντιαγέ. Ο Σενεγαλέζος μέσος του Άρη θα μπορούσε να εκτελέσει και στο 54’ αλλά καθυστέρησε σημαντικά (βρισκόμενος εντός περιοχής) με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία. Μετά την πίεση που δέχθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα στο 66’ – μετά από σύγχυση στην άμυνα του Άρη ο Σάντσεθ δεν κατάφερε να βρει στόχο με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Για περίπου δέκα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε… επικίνδυνα για να ακολουθήσει η αγωνιστική άνοδος του Άρη (με την είσοδο του Φακούντο Μπερτόγλιο) η οποία όμως «σκόνταψε» στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Συν τοις άλλοις, από την ώρα αντικατάστασης του Μπαντού Ντιαγέ από το γήπεδο, ο Άρης δεν έφτασε σε επίπεδο ουσιαστικής τελικής προσπάθειας.

Τα νεύρα και τα σκληρά μαρκαρίσματα μάλλον κυριάρχησαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα στη διάρκεια των οποίων ο Άρης έψαξε το γκολ σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό ο οποίος είχε περισσότερο το μυαλό του στη διαφύλαξη του βαθμού της ισοπαλίας.

Ο Τάμας Μπόγκναρ δεν είχε την παραμικρή δυσκολία στη διαχείριση του αγώνα και σωστά δεν απέφυγε τη χρήση της κίτρινης κάρτας.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Λούκας Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (85’ Πάλμας), Ιτούρμπε (85’ Ματέο Γκαρσία), Ντιαγέ (67’ Μπερτόγλιο), Καμαρά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Σαρλία, Κώτσιρας, Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες (75’ Μαουρίτσιο), Σάντσεθ, Αϊτόρ Καρλίτος, Παλάσιος (83’ Βαγιανίδης)