Ο Άρης με Κολάσο νίκησε 1-0 τη Ντε Γκράαφσαπ

Στο δεύτερο φιλικό τεστ επί ολλανδικού εδάφους ο Άρης επικράτησε με 1-0 της ολλανδικής Ντε Γκράαφσαπ με το παρθενικό γκολ του Νικολάς Κολάσο στο 15΄ της αναμέτρησης.

Ο Πάκο Ερέρα είχε ακόμα μία ευκαιρία να δει τους παίκτες του σε αγωνιστική δράση και να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα.

Οι παίκτες της Ντε Γκράαφσαπ μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 7ο λεπτό ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Νάιλαντ να καταλήγει λίγο άουτ.

Η απάντηση από πλευράς Άρη ήρθε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στο 15’ ο Κολάσο έκανε σουτ έξω από την περιοχή, ο Ετεμάντι εκτίμησε λάθος και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-0, με τον Αργεντινό να κάνει… σεφτέ στα τέρματα με τα “κιτρινόμαυρα”.

Στο 32΄ ο Άρης κέρδισε πέναλτι με τον Ματέο Γκαρσία. Ο Θωμάς Ναζλίδης ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Ετεμάντι όμως να αποκρούει.

Με επτά αλλαγές στο σχήμα του ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος ο Άρης, με τους Σόουζα, Δεληζήση, Μπάσα, Γκαρσία να είναι αυτοί που διατηρήθηκαν στην ενδεκάδα των “κιτρινόμαυρων”.

Στο 64’ καταγράφηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία των Ολλανδών, με τον Σέραρενς να κάνει δυνατό σουτ και τον Αναγνωστόπουλο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Άρης κυκλοφόρησε τη μπάλα, προσπάθησε να βρει χώρους και να δημιουργήσει ευκαιρίες, με το 1-0 να παραμένει και να είναι το τελικό σκορ.

Ντε Γκράαφσαπ (Ντε Γιονκ): Ετεμάντι, Αμπένα, Νιούπορτ, Φαν Ντε Πάβερτ (63’ Τόμασεν), Τουτουαρίμα (67’ Βούρζετ), Ολίβε (46’ Φαν Μίγκεμ), Νίλαντ (63’ Φαν ντε Χουρκ), Κλάσεν, Νάρσινγκ (63’ Στράτμαν), Σεράνενς, Τζεμπλί (75’ Βίσελ).

Άρης (Ερέρα): Καντιμοίρης (46’ Αναγνωστόπουλος), Τζανακάκης (46’ Βέλεθ), Σόουζα (72′ Μπαγκαλιάννης), Δεληζήσης, Βαλεριάνος (46’ Μενέντεθ), Μπάσα (81′ Σταμπουλίδης), Ιντζόγλου (46’ Παυλίδης), Κολάσο (46’ Ματίγια), Γκαρσία (65′ Μπακούτσης), Ντιγκινί (46’ Μιλούνοβιτς), Ναζλίδης (46’ Διαμαντόπουλος).