Ο Άρης μετά τα επεισόδια νίκησε στον Βόλο 1-2 με σούπερ Ματέο Γκαρσία

Στο επεισοδιακό ματς του Πανθεσσαλικού Σταδίου ο Άρης νίκησε 1-2 τον Βόλο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League 1 και πιστοποίησε πως βρίσκεται σ’ εξαιρετική κατάσταση διεκδικώντας Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το ματς στιγματίστηκε από την προσωρινή διακοπή των 54 λεπτών, εξαιτίας εισβολής 2000 οπαδών του Άρη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο (σε ματς με πουλημένα 276 εισιτήρια) κι ενώ η ΠΑΕ Βόλος καλούσε μέσω ανακοινώσεών της η διακοπή να αποκτήσει οριστικό χαρακτήρα. Ο διαιτητής Καραντώνης έδωσε συνέχεια, με τους με τους «κίτρινους» να επιστρέφουν στα «τρίποντα» και να ανεβαίνουν στην 7η θέση (11β.).

Κορυφαίος για την ομάδα του Μάντζιου ο Ματέο Γκαρσία με γκολ (46′) και ασίστ (35′). Ο Ορόζ μείωσε στο 48′ για την ομάδα της Μαγνησίας, η οποία παρά ότι συνέχισε για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, παρέμεινε στην 4η θέση με 14 βαθμούς.

Με δέκα παίκτες από το 22′ οι δύο ομάδες, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να αποβάλει τους Γκρίλο και Μπερτόγλιο για σύρραξη που ξεκίνησε εν μέσω διακοπής από τον Μπαριέντος (βρισκόταν στον πάγκο κι αποβλήθηκε επίσης).

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα πατούσε καλύτερα ο Βόλος, καθώς έβρισκε τεράστια κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε. Σημαντικότερή του φάση σε εκείνο το χρονικό σημείο, εκείνη του 5′, όταν μετά από μια βαθιά μεταβίβαση ο Φαν Βέερτ έφυγε ολομόναχος, πέρασε τον Κουέστα, ωστόσο εν συνέχεια -κι ενώ είχε μπροστά του κενή την εστία- πραγματοποίησε κακό κοντρόλ, με τον Φαμπιάνο να προλαβαίνει να διώξει το σουτ που έπιασε.

Ο ρυθμός στο παιχνίδι ήταν πολύ καλός, ωστόσο τα επεισόδια τον ανέκοψαν. Μετά από μία περίπου ώρα, υπήρξε επανεκκίνηση. Προτού, όμως, σφυρίξει ο Καραντώνης (ο αγώνας συνεχίστηκε από το 23′, με τις καθυστερήσεις να φτάνουν τα έντεκα λεπτά), πήγε να συμβουλευτεί το βίντεο του VAR για τις συμπλοκές που υπήρξαν μεταξύ των παικτών στα πρώτα λεπτά της διακοπής. Η απόφασή του ήταν να αποβληθούν οι Γκρίλο και Μπερτόγλιο, καθώς και ο Μπαριέντος (από την μπουνιά του οποίου στον δεύτερο άρχισαν όλα) από τον πάγκο του Βόλου. Έτσι, οι δύο ομάδες συνέχισαν για το υπόλοιπο με δέκα παίκτες.

Καλύτερος ο Άρης στα πρώτα λεπτά της… επανέναρξης, με τους ποδοσφαιριστές του Άκη Μάντζιου να βγάζουν ωραίες συνεργασίες. Κι όμως, η επόμενη μεγάλη στιγμή ήταν εκ νέου για την ομάδα της Μαγνησίας, με τον Φαν Βέερτ να βρίσκει το αριστερό δοκάρι με διαγώνιο σουτ που έπιασε στο 34′.

Ο Άρης ένα λεπτό αργότερα (35′) άνοιξε το σκορ. Σε υπέροχο 1-2 μεταξύ των Εντιαγέ και Γκαρσία, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Κουέστα έδιωξε με υπερένταση τη μακρινή σουτάρα του Ρομέρο στο 42′, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 0-1.

Υπέροχη εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ εντός τεσσάρων λεπτών. Η αρχή έγινε στο 46′ με τον Γκαρσία να πιέζει ψηλά, να κλέβει από τον Ρινέρ, και να πλασάρει εύστοχα (0-2).

Παρόλα αυτά, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς στο 48′, μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, από όπου ο Ορόζ την έστειλε στα δίχτυα με κεφαλιά, πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές του.

Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός, με τον Άρη να χάνει ευκαιρίες για να κλειδώσει το ματς.

Ολόσωστες οι αποφάσεις του  Καραντώνη σε ό, τι αφορά τόσο τη διακοπή (εάν η διακοπή είναι μικρότερη της μίας ώρας, είναι στην κρίση του το εάν θα συνεχιστεί το παιχνίδι), όσο και στις αποβολές. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε παρέμβαση του Εντιαγέ μετά το 2-1 του Βόλου, ωστόσο ο χαφ του Άρη έχει βρει την μπάλα με το πίσω μέρος του σώματός του.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ – Ρομέρο, Ρινέρ (81′ Τερεζίου), Γκρίλο, Φεράρι – Τσοκάνης, Νίνης (54′ Ρεγκατέν, 65′ Βοϊτκόφσκι), Ορόζ (81′ Σοάρες) – Φερνάντες, Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα – Τζέγγο (64′ Σάσα), Εντιαγέ – Μαντσίνι (64′ Ιτούρμπε), Μπερτόγλιο, Γκαρσία (76′ Γκάμα) – Καμαρά (90’+2′ Σάκιτς).