Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το Αγρίνιο 2-1 τον Παναιτωλικό

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα 2-1 από το Αγρίνιο στο αντίο του Τραϊανού Δέλλα από τον πάγκο του Παναιτωλικού μπροστά στον κόσμο της ομάδας. Αν και δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, Άρης και Παναιτωλικός πάλεψαν για τη νίκη, με τους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης να χαμογελούν στο τέλος και να νικούν.

Το γκολ που έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα του Παντελίδη ήρθε στο 86′ από τον Γιουνές, ο οποίος είχε περάσει περίπου δύο λεπτά νωρίτερα στο ματς ως αλλαγή.
Από την αρχή φάνηκε να πατάει καλύτερα ο Άρης στον αγωνιστικό χώρο και ήδη από το 5’, ο Μαρτίνες λίγο έλειψε να του δώσει το προβάδισμα, με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει. Οι «κίτρινοι» εξακολουθούσαν να ήταν δραστήριοι στο παιχνίδι, με τους Αγρινιώτες να μην ήταν σε θέση να περάσουν ούτε τη… σέντρα. Η υπεροχή της ομάδας του Παντελίδη μετατράπηκε σε… ουσία στο 22’, αφού σε μία ακόμη απόπειρα από τα αριστερά, ο Ντιγκινί «σέρβιρε» το προβάδισμα στον Μαρτίνες.

Ωστόσο, οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια άλλη μεγάλη φάση μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και έτσι το 0-1 παρέμεινε.

Καταιγιστικό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου! Στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο Ρόουζ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά έπειτα από ένα λεπτό και στην πρώτη οργανωμένη επίθεση –και τελική- του Παναιτωλικού στο ματς, ο Ντουάρτε ισοφάρισε! Η εξέλιξη αυτή «πάγωσε» τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κλείστηκαν, βλέποντας τους Αγρινιώτες να έχουν τον έλεγχο, μέχρι τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.
Έκτοτε, οι παίκτες του Παντελίδη έδειξαν σημάδια ανάκαμψης, ανακτώντας την κατοχή, αλλά χωρίς ουσία. Στο διάστημα 70-80, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο τις στροφές τους και έγιναν πιο απειλητικοί με Φετφατζίδη και Ντιγκινί, αλλά ο Γιαννακόπουλος δεν επέτρεπε την παραβίαση της εστίας του. Ωστόσο, ο… άσος που έκρυβε ο Παντελίδης ήταν ο Γιουνές, ο οποίος πέρασε στο 83’ και δύο λεπτά αργότερα –στην πρώτη του επαφή με την μπάλα- δέχθηκε το στρώσιμο από τον Φετφατζίδη και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Άρη, με το 1-2 να ήταν και το τελικό σκορ.

Παναιτωλικός (Τ. Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μάλης, Μάζουρεκ (64’ Γκούγκα), Μιχάι, Τσιγγάρας, Λιάβας (46’ Μαρινάκης), Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μπαΐροβιτς (81’ Μανά), Ντουάρτε.

Άρης (Σ. Παντελίδης): Κουέστα, Σόουζα (72’ Τζανακάκης), Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Ματίγια, Λάρσον, Ματέο (68 Φετφατζίδης), Μαρτίνες (83’ Γιουνές), Ντιγκινί.