Ο Άρης πιάστηκε στα δίχτυα του Λιβάγια κι έχασε 1-3 από τη Χάιντουκ

Στα δίχτυα του Λιβάγια πιάστηκε ο Άρης. Ο Κροάτης πρώην παίκτης της ΑΕΚ οδήγησε την Χάιντουκ σε νίκη 3-1 επί των Θεσσαλονικέων στη Σλοβενία.

Ο Άρης παρουσίασε αδυναμίες στην άμυνα και πλήρωσε το τίμημα καθώς το φιλικό παιχνίδι με τη Χάιντουκ ουσιαστικά επιβεβαίωσε ότι είναι άμεση η ανάγκη για την προσθήκη στόπερ αλλά και αμυντικού χαφ.

Αλλαγές σε πρόσωπα αλλά και ρόλους περιλάμβανε το πλάνο της αρχικής 11άδας για τον Άρη καθώς ο Άκης Μάντζιος για πρώτη φορά χρησιμοποίησε τον Μάτεο Γκαρσία ως παρτενέρ του Χαβιέρ Ματίγια στον άξονα της μεσαίας γραμμής, πιο μπροστά ήταν ο Μπερτόγλιο, ενώ ο Μαντσίνι επέστρεψε στην κορυφή της επίθεσης. Ο προπονητής του Άρη επέλεξε τους Μπρούνο, Χατζηπιρπιρίδη για τα επιθετικά άκρα και τους Σάκιτα, Ασλανίδη, Δεληζήση για Γκάνεα στην τετράδα της άμυνας.

Η Χάιντουκ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τελικές φάσεις στα πρώτα 15 αγωνιστικά λεπτά. Ο Μάρκο Λιβάγια έδωσε συνέχεια στην παράδοση που έχει απέναντι στον Άρη και εκμεταλλευόμενος κακή απομάκρυνση του Μάριου Σιαμπάνη σημείωσε ένα υπέροχο γκολ στο 7ο λεπτό «σκάβοντας» την μπάλα από απόσταση σχεδόν 25 μέτρων.

Η Χάιντουκ είχε ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της αλλά στο 14ο λεπτό ο Σαχίτι δεν μετουσίωσε την εξαιρετική προσωπική ενέργειά του ενώ ένα λεπτό αργότερα η κροατική ομάδα είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Από εκείνο το σημείο και μετά άλλαξε η εικόνα του αγώνα καθώς ο Άρης ξεπέρασε το πρόβλημα επικοινωνίας, έγινε πιο πιεστικός, είχε καλύτερη κυκλοφορία μπάλας και στο 22’ σε μια φάση η οποία άρχισε από κλέψιμο μπάλας από τον Μπρούνο, ο Ματέο Γκαρσία έδωσε την ασίστ στον Χατζηπιρπιρίδη ο οποίος πλάσαρε από πλάγια θέση (1-1). Ο Άρης ήταν πιο δημιουργικός στο παιχνίδι του, δίχως να καταφέρει να κρύψει τις αμυντικές αδυναμίες του, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική φάση, όπως σ’ αυτή του 31ου λεπτού όπου Πόσαβετς πρόλαβε τον Μπρούνο στο ύψος του πέναλτι.

Ο Άρης είχε κατοχή μπάλας και καλύτερη λειτουργία στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά του δεύτερου μέρους αλλά και δύο ευκαιρίες για γκολ με τα σουτ των Μπρούνο Γκάμα, Μαντσίνι. Αντιθέτως δεν έλυσε τα προβλήματά του στην άμυνα καθώς ο Γιοχάν Μπεναλουάν δεν απέφυγε τα λάθη, για να φτάσουμε στο 73ο λεπτό όπου ο Ζάιρο Ντα Σίλβα ξεπέρασε το μαρκάρισμα του Λούκας Σάσα, σούταρε από τα 20 μέτρα, ο Σιαμπάνης δεν εκτίμησε σωστά τη φάση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (1-2). Πέντε λεπτά αργότερα, η κροατική ομάδα βρήκε και τρίτο γκολ με τον Μαρίν Λιούμπισιτς ο οποίος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-3.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Γκάνεα, Ασλανίδης (46’ Μπεναλουάν), Δεληζήσης, Ματίγια (72’ Τσαγκαλίδης), Γκαρσία (46’ Σάσα), Χατζηπιρπιρίδης (46’ Μπρούνο Γκάμα), Μπερτόγλιο (72’ Κριμιτζάς), Μπρούνο (62’ Μάνος), Μαντσίνι (71’ Χαΐροβιτς)