Ο Άρης πήρε φόρα 4-0 στα Γιάννινα τον ΠΑΣ

Ο Άρης πήρε φόρα και διέλυσε 4-0 στα Γιάννινα τον ΠΑΣ. Δεύτερη σερί νίκη και με συνολικό σκορ 9-0 έφθασαν οι Θεσσαλονικείς που εδραιώνονται στην εξάδα, ενώ οι Ηπειρώτες πάλεψαν αρκετά αλλά ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια και γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τις δυο ομάδες, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και να υπάρχει εξαιρετικός ρυθμός. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 25ο λεπτό και άνηκε στον Άρη. Ο Πίρσμαν έκανε μια ωραία κάθετη από τα αριστερά, αλλά δεν ήταν κανένας συμπαίκτης του εκεί για να μπει στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει.

Στην συνέχεια σειρά είχε ο ΠΑΣ να απειλήσει, όταν στο 34’ ο Σόρια έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Κουέστα έδιωξε με υπερένταση.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να κερδίζει πέναλτι στο 58’, όταν ο Οντουμπάτζο πήρε τις κόντρες, έκανε μια κοφτή ντρίμπλα και έπεσε στην περιοχή μετά από πάτημα του Μπιλμπάο. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR, το οποίο τον συμβούλεψε να παραμείνει στην αρχική του απόφαση. Ο Φαμπιάνο στο 60’ έκανε το 1-0 για τους «κίτρινους» εκτελώντας εύστοχα από τα 11 βήματα.

Στην συνέχεια του ματς, ο ΠΑΣ Γιάννινα σφυροκοπούσε την εστία του Άρη, έχοντας τη μια ευκαιρία μετά την άλλη! Στο 70’ ο Μορέιρα δεν κατάφερε να σκοράρει εξ επαφής. Στο 74ο λεπτό ο Ροσέρο δεν έπιασε το ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή, με τον Φαμπιάνο ξανά να αποδεικνύεται σωτήρας για τους φιλοξενούμενους και να διώχνει για ακόμη μια φορά. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τζίμας έκανε το σουτ, ο Κουέστα έδιωξε, ο Μπάλαν πήρε το ριμπάουντ από το ύψος του πέναλτι και σούταρε, η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα αλλά κόντραρε στον Φαμπιάνο τελευταία στιγμή και πέρασε κόρνερ.

Μετά από αυτό το πεντάλεπτο «φωτιά» για τον ΠΑΣ, όπου δεν κατάφερε να σκοράρει, ο Άρης ανέβασε ρυθμό, κάνοντας το 2-0 στο 79ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Νταμπό πήρε την κεφαλιά, με τον Ενκουλού από κοντά να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 81ο λεπτό ο Αθανασίου έκανε αρχικά φοβερή επέμβαση, στη συνέχεια ο Οντουμπάτζο πήρε την κεφαλιά και στην προσπάθειά του ο Εραμούσπε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 3-0.

Ο Άρης ήταν ασταμάτητος, απειλούσε συνεχώς την εστία του Αθανασίου και έψαχνε ακόμη ένα γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 90+3’. Ο Ματέο Γκαρσία μέσα από την περιοχή έκανε ένα ωραίο πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό 0-4!

Ο Μαλούτας δεν είχε δύσκολο έργο. Στη φάση του πέναλτι, ο Μπιλμπάο φαίνεται να πατά τον Οντουμπάτζο, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και το VAR να επιβεβαιώνει την απόφασή του.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάνης (64’ Ροσέρο), Μπιλμπάο, Μορέιρα, Τζίμας (88’ Τσίρης), Παμλίδης (87’ Φοφανά), Μπάλαν.

ΑΡΗΣ (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Πίρσμαν, Ετέμπο (90+ Σγούρος), Ματέο Γκαρσία, Μάνου Γκαρθία (72’ Νταμπό), Πάλμα, Καμάτσο (46’ Οντουμπάτζο), Ζερβίνιο (78’ Γκρέι).