Ο Αστέρας 2-0 τον ΟΦΗ με δύο πέναλτι του Μπαράλες

Με δύο εύστοχα πέναλτι του Μπαράλες, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 2-0 τον ΟΦΗ και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Ηρακλείου πήγε στην Τρίπολη προερχόμενη από τρεις σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο κι έχοντας ως στόχο να κλείσει αυτή την άσχημη παρένθεση.

Ο ΟΦΗ απέκτησε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πίεζε ψηλά, αλλά δεν κατάφερνε να βρει χώρους προς την εστία του Παπαδόπουλου και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Ο Νέιρα έδειχνε εκτός παιχνιδιού με αποτέλεσμα Σεμέντο και Βαζ να συγκλίνουν προς τον άξονα προκειμένου να φτιάξουν παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Ο Αστέρας ήταν «φλύαρος» επιθετικά και δεν πατούσε εύκολα την αντίπαλη περιοχή.

Όλο το…ζουμί στο α΄ημίχρονο ήταν τα τελευταία επτά λεπτά. Οι Κρητικοί έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ με τους Κουτρουμπή (39΄) και Φιγκεϊρέδο (41΄) και στην τελευταία φάση μάζεψαν την μπάλα μέσα από τα δίχτυα τους έπειτα από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες. Το πέναλτι καταλόγισε ο ρέφερι Σιδηρόπουλος όταν έπειτα από πλασέ του Μαρκ Φερνάντεζ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιαννούλη.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Ο Αστέρας απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έβγαλε μεγάλη ενέργεια και πιέζοντας τον ΟΦΗ επεδίωξε να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Η κρητική ομάδα αδυνατούσε να κρατήσει τους γηπεδούχους εκτός περιοχής έχοντας αρκετά αμυντικά προβλήματα και όντας ανύπαρκτη επιθετικά.

Ο καλός ρυθμός του Αστέρα με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου δεν είχε και συνέχεια. Σταδιακά οι Αρκάδες έριξαν στροφές και έβαλαν σε προτεραιότητα την υπεράσπιση του υπέρ τους 1-0 παρά στο πως θα ζευγαρώσουν τα τέρματά τους.

Η μοναδική μοναδική καλή στιγμή στο β΄ ημίχρονο για τον ΟΦΗ ήταν ένα πλασέ του Σεμέντο στο 84΄, με τον Αστέρα να «κλειδώνει» τη νίκη του με νέο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες στο 89΄.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Σουάρεθ, Άνχελ, Βαλιέντε, Μουνάφο (73′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (67′ Ριέρα), Μαρκ Φερνάντες , Λουίς Φερνάντεθ (82′ Ιγκλέσιας), Μπαράλες.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα (88′ Νάστος), Στάικος (81′ Μάνος), Βαζ (73΄Σόουζα), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο.