Ο Αστέρας 3-1 στην Κέρκυρα βλέπει Ευρώπη

Στο… κόλπο της Ευρώπης έμεινε ο Αστέρας Τρίπολης με τη νίκη του 3-1 στην Κέρκυρα, φτάνοντας στους 36 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Ξάνθη και δυο στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Από την άλλη πλευρά, μειώθηκαν οι μαθηματικές ελπίδες της Κέρκυρας για παραμονή στην κατηγορία, καθώς έμεινε στους 21 βαθμούς, με την Λαμία που είναι στην 14η θέση να έχει 26.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Αστέρα Τρίπολης να είναι σαφώς ανώτερος έχοντας πέντε τελικές εντός στόχου, ενώ από την άλλη πλευρά η Κέρκυρα ήταν σε πιο παθητικό ρόλο, έχοντας μόνο ένα σουτ.

Συγκεκριμένα το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 12’, με τον Μουνάφο να πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Γιαννακόπουλος κατάφερε να αποκρούσει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Καλτσάς δοκίμασε το μακρινό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 26’ ο Αστέρας έγραψε ακόμα μια καλή στιγμή. Ο Μανιάς που ήταν αρκετά κινητικός στο παιχνίδι δοκίμασε το σουτ με το αριστερό, με τον πορτιέρε της Κέρκυρας να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο 38’ ο Καλτσάς επιχείρησε ακόμα ένα σουτ έξω από την περιοχή χωρίς να καταφέρει να σκοράρει, ωστόσο δυο λεπτά αργότερα ο Τσιλιανίδης κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του.

Και αυτό διότι ο Αστέρας κέρδισε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Τσιλιανίδης ανέλαβε την εκτέλεση και με ένα εξαιρετικό απευθείας σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου.

Στην επανάληψη του αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε ξανά δυνατά και κατάφερε μόλις στο 48’ να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Κυριακόπουλος έκανε την ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα στην κατάλληλη στιγμή και ο Μανιάς με τακουνάκι μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2.

Η Κέρκυρα συνέχισε να βρίσκεται σε παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, με τον Αστέρα να μην ρίχνει την απόδοση του, με αποτέλεσμα στο 68’ να σημειώσει το 0-3. Ο Γιαννούλης επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε, ωστόσο ο Μανιάς πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 0-3 για την ομάδα του. Από την άλλη πλευρά, η Κέρκυρα κατέγραψε την πρώτη καλή της στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 76’, με τον Μυτίδη να κάνει το σουτ έπειτα από πάσα του Επστάιν, ωστόσο ο Αθανασιάδης κατάφερε να αποκρούσει.

Παρόλα αυτά, η Κέρκυρα κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 85’ και μετά από πέναλτι που κέρδισε, καθώς ο Σελίν ανέτρεψε τον Τουράμ.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Τουράμ, ο Αθανασιάσης έπεσε σωστά στα δεξιά και απέκρουσε, αλλά δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Τουράμ πήρε το.. ριμπάουντ και αυτή τη φορά δεν αστόχησε.

Η τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα ήταν και πάλι από την Κέρκυρα, με τον Ρόλε να κάνει το σουτ, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του πορτιέρε του Αστέρα Τρίπολης.

Αξίζει να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις του αγώνα o Ρόλε δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για φάουλ που έκανε πάνω στον Καλτσά, ενώ υπήρξε και μικρή ένταση στο φινάλε, με τα πνεύματα να ηρεμούν με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Κέρκυρα: Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Γεωργίου (54΄ Τουράμ), Σπίνουλας, Σιόντης (69΄ Ζορμπάς), Ρόλε, Ιωάννου, Μπαλάφας (59΄ Κρητικός), Επστάιν, Μυτίδης

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο (79΄ Μπέρτος), Ντουντού, Κυριακόπουλος (66΄ Μαντιντά), Καλτσάς, Μανιάς (72΄ Δουβίκας), Τσιλιανίδης