Ο Αστέρας άξιζε την πρόκριση, αλλά δεν έφτασε στην ανατροπή(1-1) με τη Χιμπέρνιαν

Ο Αστέρας Τρίπολης άξιζε την πρόκριση, αλλά η Χιμπέρνιαν ήταν τελικά αυτή που την πήρε με το ισόπαλο 1-1 στην Αρκαδία. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη υποδέχθηκε τους Σκωτσέζους θέλοντας να ανατρέψει το εις βάρος της 3-2 από το πρώτο ματς στο Εδιμβούργο την περασμένη Πέμπτη. Παρουσιάζοντας ένα μέτριο πρόσωπο στο πρώτο μέρος βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα λάθος στην άμυνα, όμως στην επανάληψη παρά το γεγονός πως έμεινε από νωρίς με 10 έβγαλε ψυχή, ισοφάρισε αλλά δεν κατάφερε παρά τις ουκ ολίγες ευκαιρίες που δημιούργησε να φτάσει στην ανατροπή της πρόκρισης.

Ο Αστέρας ξεκίνησε το ματς με διάθεση να πιέσει και να φέρει την μπάλα προς την περιοχή της Χιμπέρνιαν. Την κυκλοφόρησε αρκετά όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο τέρμα. Αντιθέτως, οι Σκωτσέζοι σε μία – δύο αντεπιθέσεις ανησύχησαν στον Αθανασιάδη, αρχικά στο 14’ όταν ο Έλληνας τερματοφύλακας μπλόκαρε στη γωνία του το σουτ του Μπόιλ και εν συνεχεία στο 22’ όταν αιφνιδιάστηκε από την ενέργεια του Μάλαν, όμως με δεύτερη προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους οι Αρκάδες έφτασαν μία «ανάσα» από το 1-0 όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Τσιλιανίδης έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στη συμβολή των δοκαριών.

Με την εικόνα του παιχνιδιού να μην «μαρτυράει» κάτι τέτοιο, οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι το σκορ δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45’ αξιοποιώντας ένα λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων. Ο Ιγκλέσιας έχασε την μπάλα, ο Καμπέρι έβγαλε στον ΜακΓκιν και εκείνος με ένα διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Έτσι, η Χιμπέρνιαν πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα της Τρίπολης. Στο 48’ σε μία φάση που ο Αστέρας έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση τελικώς βρέθηκε να δέχεται την κόκκινη κάρτα και να μένει με 10 παίκτες. Ο Μανιάς αρχικά με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή ανάγκασε τον Μπόγκνταν να αποκρούσει δύσκολα, όμως στην εξέλιξη της φάσης έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον αμυντικό που πήρε το ριμπάουντ και είδε την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή.

Παρ’ όλα αυτά, ο Αστέρας δεν τα παράτησε! Οι Αρκάδες έβγαλαν αντίδραση και στο 58’ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Τσιλιανίδης έκανε μία πολύ όμορφη ατομική ενέργεια μετά από πάσα του Κώτσιρα, βρέθηκε απέναντι στον Μπόγκνταν και τον πλάσαρε ιδανικά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Αρκάδες έχοντας και την ψυχολογία υπέρ τους μετά το γκολ της ισοφάρισης πίεσαν την αντίπαλό τους και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά στο 61’ ο Κώτσιρας έκανε το δυνατό σουτ από δεξιά και ανάγκασε τον Μπόγκνταν να διώξει δύσκολα με τα ακροδάχτυλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, μετά από σέντρα του Καλτσά ο Δουβίκας έπιασε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας των Σκωτσέζων «έβγαλε» την τελευταία στιγμή. Με τη συμπλήρωση των 70’ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Ιγκλέσιας μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε με μία δεύτερη να βρει στόχο σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα. Τελευταία μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα ήταν στο 83’ όταν ο Κώτσιρας βρέθηκε απέναντι στην Μπόγκνταν όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, ο Αστέρας πίεσε όμως η Χιμπέρνιαν κατάφερε να κρατήσει το 1-1 και να πάρει το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε (91′ Σάλας), Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (57′ Δουβίκας), Καλτσάς (78′ Ρόλε), Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Μανιάς

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ (Νιλ Λένον): Μπογκντάν, Άμπροουζ, ΜακΓκρέγκορ (78′ Γουίτακερ), Χάνλον, Γκρέι, Μάλαν (92′ Πόρτεους), Σλίβκα (88′ Μπάρτλεϊ), ΜακΓκιν, Στίβενσον, Μπόιλ, Κέιμπερι