Ο Αστέρας έφερε τα πάνω κάτω στην Τρίπολη(2-1 τον Απόλλωνα) και αγκάλιασε την 5η θέση

Ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε πίσω στο σκορ στο ματς με τον Απόλλωνα, όμως χάρη σ’ ένα τρίλεπτο ξέσπασμα «γύρισε» το ματς (2-1) και σφιχταγκάλιασε την 5η θέση που οδηγεί στο Europa League!

Οι γηπεδούχοι μπήκανε καλύτερα στο ματς και ήλεγχαν το ρυθμό και απείλησαν στο 15΄ με τον Κώτσιρα να πλασάρει ωραία και τον Χουάντερσον να βγάζει σε κόρνερ. Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου (και με μόνη αξιόλογη… φάση την αναγκαστική αλλαγή του Αλμπάνη στο 30΄ λόγω τραυματισμού) δε συνέβη τίποτα αξιόλογο, μ’ εξαίρεση την κεφαλιά του Ελμπάζ στο 43΄ που πέρασε λίγο έξω. Κάπως έτσι, το 0-0 ήταν «μοιραία» το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ως αγωνιστική φωτοτυπία του πρώτου, με την ομάδα του Σάββα Παντελίδη να πιέζει για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, όμως ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που άνοιξαν το σκορ: στο 64΄ ο Τσουκαλάς μ’ εκπληκτική «βολίδα» εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορου ν’ αντιδράσει, Αθανασιάδη και «έγραψε» το 0-1.

Υπό το φόβο της… ανέλπιστης ήττας που θα έβαζε σε περιπέτειες τα ευρωπαϊκά του όνειρα, ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του και στο 77΄ ο Κώτσιρας άγγιξε το γκολ, όμως είδε την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και ν’ απομακρύνεται.

Η ομάδα του Παράσχου άγγιξε το 0-2 στο 79΄, όταν η σουτάρα του Ελμπάζ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη. Ακολούθησε ένα «καυτό», και συνάμα σωτήριο, τρίλεπτο για τους γηπεδούχους που τους χάρισε τη νίκη: 1-1 ο (πάρα πολύ καλός σήμερα) Κώτσιρας στο 82΄ μετά από κόντρα στο σουτ που έκανε, 2-1 στο 84΄ ο Καλτσάς μετά από ωραία κάθετη του Δουβίκα.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο και, κάπως έτσι, η ομάδα της Τρίπολης πήρε το «χρυσό» τρίποντο καθώς πήγε στους 42 βαθμούς και συγκατοικεί στην 5η θέση με την Ξάνθη, ωστόσο λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων υπερέχει στην ισοβαθμία.

Πλέον, με εκτός έδρας νίκη επί του Παναιτωλικού την τελευταία αγωνιστική «κλειδώνει» την 5η θέση και περνάει στο Europa League, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας ή ήττας θα περιμένει να δει τι θα κάνει η Ξάνθη με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Αστέρας Τρίπολης (Παντελιάδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης (71’ Μαντίντα, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τόνσο (65’ Δουβίκας), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (46’ Κυριακόπουλος), Μανιάς

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Χουάντερσον, Κοντοές, Τσουκαλάς, Κονέ, Σιατραβάνης (74’ Ντεβέσα), Ζησόπουλος, Αλμπάνης (31’ Ελμπάζ), Παπάζογλου, Στάθης, Χουάρες (89’ Μενδρινός), Μπαρτολίνι