Ο Αστέρας νίκησε 1-0 τον ΟΦΗ με γκολ του Ριέρα στο 38΄

Με σκόρερ τον Ριέρα στο 38′ ο Αστέρας επικράτησε με 1-0 τον ΟΦΗ στην Τρίπολη και μπήκε δυνατά στη μάχη της διεκδίκησης μιας θέσης στα play offs. Οι Αρκάδες έχοντας καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από τους Κρητικούς, έφτασαν τους 20 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Άρη που είναι 7ος και δυο λιγότερους από τους Ηρακλειώτες που είναι στην έκτη.

Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, ο Λάμπρου για τους Κρητικούς, ο Άλβαρες για τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα από τα πρώτα λεπτά κι έφτιαξαν δύο μεγάλες φάσεις να σκοράρουν αλλά πρώτα η κεφαλιά του Σίτο πέρασε άουτ και μετά αυτή του Μπαράλες βρήκε στο γόνατο του Βάτερμαν.

Ο ΟΦΗ απάντησε στις μεγάλες στιγμές με τον Ναμπί να κάνει κακό πλασέ από το ύψους του πέναλτι και τον Αστέρα να ανεβάζει τις γραμμές του ψάχνοντας το γκολ στο φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο και βρήκε με υπέροχη αντεπίθεση. Ήταν το 38ο λεπτό με τον Καρμόνα να γυρίζει την κατάλληλη στιγμή και τον Ριέρα να εκτελεί με πλασέ στην κίνηση τον Βάτερμαν για το 1-0 του πρώτου μέρους.

Η είσοδος του Σονί έδωσε ορμή και έκανε απρόβλεπτο τον Αστέρα, αλλά σιγά σιγά ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε ρυθμούς, δημιουργώντας ευκαιρίες και πιέζοντας την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Στο 62’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν το σουτ του Λάμπρου σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 71’ ο Άλβαρες έκανε την σέντρα με τον Μπαράλες να παίρνει την κεφαλιά αλλά την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και λίγο μετά ο Βάτερμαν έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Σονί. Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ είχε την κατοχή, προσπάθησε να φτιάξει φάσεις χωρίς να το καταφέρει αφού ο Αστέρας είχε κλείσει καλά τους διαδρόμους, με τον Άλβαρες να βλέπει την τρομερή εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε στο 90’+3’ να σταματάει στη συμβολή των δοκών.

Ο Παπαδόπουλος δεν είχε κάποιο θέμα στο ματς. Στην φάση του 1-0 οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για επιθετικό φάουλ του Κανελλόπουλου στον Λάμπρου, αλλά ούτε το VAR είχε αντίθετη γνώμη από αυτή του διαιτητή του αγώνα.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Μουνάφο (90+1’ Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (77’ Βαλιέντε), Σίτο (67’ Κρέσπι), Ριέρα (67’ Τιλίκα), Καπίγια (46’ Σόνι), Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν (86’ Στάικος), Γκαγιέγος (64’ Γρίβας), Ναμπί (58’ Φαν Ντάινεν), Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Καστάινιος (64’ Νέιρα), Λάμπρου.