Ο Αβραάμ έσωσε τον Ολυμπιακό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» 1-1 με τον Άρη

Ο Άρης έκλεψε τις εντυπώσεις στο φιλικό με τον Ολυμπιακό και το ισόπαλο 1-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον αδικεί. Ματέο Γκαρσία και Αβραάμ Παπαδόπουλος τα γκολ της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός προφανώς εμφανίστηκε επηρεασμένος από τις πολλές απουσίες, τον κράτησε ο Κρίστινσον για περίπου 65 αγωνιστικά λεπτά και είχε καλή εικόνα μόνο στο τελευταίο 25λεπτο.

Ο Άρης μπήκε πιο συγκεντρωμένος και δεν άργησε να κυριαρχήσει κόντρα σε έναν αντίπαλο, ο οποίος έδειχνε να κάνει αγγαρεία. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι «κίτρινοι» είχαν φτιάξει δύο καλές στιγμές, εκμεταλλευόμενοι, τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Ο Σάσα βρήκε σε ανισορροπία τους «ερυθρόλευκους» μετά από κλέψιμο της μπάλας και σούταρε δυνατά μεν, αλλά άστοχα στο 4’, ενώ στο 8’ ο Μάνος κλώτσησε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Γκαρσία τον έβγαλε φάτσα με τον Κρίστινσον, αλλά καθυστέρησε με αποτέλεσμα να δώσει χρόνο στον Λαλά, που έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός άργησε να απειλήσει, με την πρώτη του τελική να σημειώνεται στο 19’ με την άστοχη κεφαλιά του Ελ Αραμπί, ενώ οι υπόλοιπες λίγες καλές επιθέσεις του στο πρώτο μέρος έμειναν ημιτελείς.
Ο Άρης ανταμείφθηκε για την υπεροχή του στο 38΄.  Μετά από ένα ακόμη κλέψιμο της μπάλας, ο Μάνος μοίρασε στον Μαντσίνι και αυτός βρήκε με σέντρα στον Γκαρσία, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Λαλά, με την κεφαλιά του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε ούτε τότε στο ματς και ο Άρης φλέρταρε με το 2-0. Ο Μπερτόγλιο μπούκαρε στην περιοχή και ο Μπα έκοψε την ύστατη στιγμή στο 44’.

Ο Ολυμπιακός άφησε στα αποδυτήρια τη μαλθακότητα του πρώτου ημιχρόνου, προσπάθησε να γίνει πιο απαιτητικός ανεβάζοντας περισσότερο τις γραμμές του, τούτο όμως δημιούργησε χώρους για τον Άρη. Εκεί η ομάδα του Άκη Μάντζιου είδε στον… καθρέπτη τον περσινό εαυτό της, δηλαδή ενός δημιουργικού συνόλου το οποίο δεν αξιοποιεί τις φάσεις του.