Ο αυτοκράτορας Άρης 85-82 τον ΠΑΟΚ στην παράταση

Ο Άρης επικράτησε 85-82 του ΠΑΟΚ στην παράταση στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης!
Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν με το δεξί την Basket League και ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο ο «Δικέφαλος» επέστρεψε και στο έξτρα πεντάλεπτο απέκτησε διαφοράς νίκης, αλλά αυτοκτόνησε στο φινάλε.
Κορυφαίος για την ομάδα του Μαρκόπουλου ο Μποχωρίδης, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους, μοίρασε 7 ασίστ και κατέβασε 7 ριμπάουντ.
Από τους ηττημένους, ο Σμιθ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση (28 πόντοι) και ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι και συμβάδιζαν στο σκορ αρχικά (8-8 στο 5’). Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ βρήκε περισσότερες λύσεις και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Μαργαρίτη ξέφυγε με +4 (12-16 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον «Δικέφαλο» να προηγείται με 2 πόντους (14-16).

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στον Άρη, που κυριάρχησε ολοκληρωτικά και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι «κίτρινοι» μετέτρεψαν το εις βάρος τους 18-20 (13’) σε 28-20 (15’) με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι επιδόθηκαν σε συνεχόμενες -άστοχες- προσπάθειες τριών πόντων.
Με τον εκπληκτικό Μποχωρίδη να την καθοδηγεί μαεστρικά, η ομάδα του Μαρκόπουλου έφτασε μέχρι και το +14 (36-22 στο 18’), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 11 πόντους διαφορά (39-28).

Μετά την ανάπαυλα, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αισθητά και επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Με δύο τρίποντα του Σμιθ, ο «Δικέφαλος» πλησίασε στους 7 πόντους (41-34 στο 21’), αλλά ο Άρης βρήκε πάλι λύσεις και με τον Μόρις να ανεβάζει στροφές, διατήρησε διψήφια διαφορά (50-40 στο 26’).

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Φλεβαράκη δεν πτοήθηκαν και κυριάρχησαν στην τελική ευθεία της τρίτης περιόδου: με μπροστάρη τον Σμιθ, έκαναν επιμέρους σκορ 8-2 και πλησίασαν σε απόσταση βολής (52-48 στο 30’).

Όπως αναμενόταν, η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική και θύμισε κάτι από τις επικές μονομαχίες των δύο ομάδων στη δεκαετία του ’80. Με τους ψηλούς του (Μαργαρίτη, Σαρικόπουλο, Νόουλς) να μπαίνουν στην εξίσωση, ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αντεπίθεσή του και ισοφάρισε σε 59-59 (34’).

Κάπου εκεί ωστόσο μίλησε ο Ντραγκίσεβιτς, που πήρε από το χεράκι τον Άρη και τον οδήγησε σε επιμέρους σκορ 9-2 και στο +7 (68-61) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα (38’). Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με τον Σμιθ να πυροβολεί, πλησίασαν στον πόντο (68-67) στα 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Με δύο βολές του Γκετσεβίτσιους, οι «κίτρινοι» απέκτησαν αέρα 3 πόντων (70-67) στα 17 δευτερόλεπτα, ωστόσο ο Σμιθ εκτέλεσε έξω από τα 6,75 μ. και ισοφάρισε σε 70-70 στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων ο Μιλόσεβιτς αστόχησε.

Tο θρίλερ συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο. Αρχικά, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ τραγικών επιλογών, με τον Άρη να έχει ελαφρύ προβάδισμα (77-75 στο 43’). Oι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 5-0 με τον Σμιθ και πήραν… παράσταση νίκης (77-80). Με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι «κίτρινοι», που έτρεξαν δικό τους 5-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα (82-80) με 32 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Στα 25 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ο Μαργαρίτης ισοφάρισε (82-82), όμως ο Άρης είχε τον τελευταίο λόγο, με τον Μποχωρίδη να κερδίζει το φάουλ από τον Τσόχλα στα 2,7 δευτερόλεπτα για το τέλος: ο διεθνής γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, αλλά πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε για το τελικό 85-82, που χάρισε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 52-48, 70-70, 85-82 παρ.

Άρης (Μαρκόπουλος): Μιλόσεβιτς 6 (6 ριμπ.), Μποχωρίδης 24 (7 ριμπ., 7 ασίστ), Τάλτον 3 (6 ασίστ), Μόρις 11, Ντραγκίσεβιτς 17 (8 ριμπ.), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης 8 (6 ριμπ.), Φλιώνης, Σακελλαρίου, Γκετσεβίτσιους 13, Βλάσιος, Γκάγκιτς 3

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 8 (7 ριμπ.), Γουίγκινς 8 (9 ριμπ.), Τζεκουάν 6 (5 ασίστ), Σμιθ 28, Εγκεκέζε, Μαργαρίτης 17 (8 ριμπ.), Τσόχλας 7, Σχίζας, Καραμανώλης, Καρράς, Μπεστ, Νόουλς 8 (8 ριμπ.)