Ο Χασάν εκτέλεσε τον ΠΑΣ στο 87΄ κι έδωσε τη νίκη 1-0 στον Ολυμπιακό

Με σκόρερ του ματς τον Χασάν στο 87ο λεπτό, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε φιλικό που έγινε στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη στην πρόβα τζενεράλε πριν τον τελικό κυπέλλου με την ΑΕΚ.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε με σχήμα 3-4-3 τους «ερυθρόλευκους», αλλά μόλις στο 9’ προέκυψε η αναγκαστική αλλαγή του Μπόμπι Αλέν, ο οποίος είχε στομαχικές διαταραχές, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα για τη συμμετοχή του στον τελικό. Οι πρωταθλητές είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη μερίδα του… λέοντος στις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα των Ιωαννίνων ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη, καθώς στο 52’ είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα. Έκτοτε, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε τα ηνία του ματς και τις καλές στιγμές, με τον Καραργύρη, όμως, να αντιδρά σωστά όταν χρειάστηκε. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με πλασέ του Χασάν στο 87ο λεπτό, ύστερα από πάσα του Καφού.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (9΄ Καραργύρης), Ραντζέλοβιτς, Μπα, Παπαδόπουλος (63΄ Τοροσίδης), Σισέ, Μασούρας, Γκιλιέρμε (45΄ Καμαρά), Μπουχαλάκης (45΄ Καφού), Φορτούνης (45΄ Χασάν), Βαλμπουενά (63΄ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (76΄ Μπρούνο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (66΄ Γιαννίκογλου), Παντελάκης (66΄Πανουργιάς), Σάλιακας, Κάργας (82΄Γώγος), Πίρσμαν (58΄ Πήλιος), Σιόντης, Φάμπρι (70΄ Γροσδάνης), Λώλης (66΄ Λιάσος), Νάουμετς (81΄ Οικονομόπουλος), Παμλίδης, Λεό (58΄ Ελευθεριάδης).