Ο Χασάν με δυο γκολ έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού 2-1 τον Άρη

Ο Αχμέντ Χασάν με δύο γκολ έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού για την πρόκριση στ ημιτελικά του κυπέλλου με τη νίκη του 2-1 επί του Άρη.

Καθοριστικό το εκτός έδρας γκολ (αυτογκόλ του Μπα) για τους Θεσσαλονικείς, με το οποίο συνεχίζουν να διατηρούν τις ελπίδες τους για να κάνουν την ανατροπή στη ρεβάνς που διεξάγεται αρχές Μαρτίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Στα 52 δευτερόλεπτα το 1-0 από τον Χασάν μετά την ασίστ του Κάιπερς, αλλά πριν συμπληρωθεί το τρίλεπτο ο Άρης το είχε φέρει στα ίσα με το αυτογκόλ του Μπα μετά το γύρισμα του Μάνου! Στο τέταρτο ο Χασάν σκόραρε εκ νέου για το 2-1, που παρέμεινε μέχρι το φινάλε παρά τις αρκετές ευκαιρίες των γηπεδούχων για να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους! Εξαιρετικός ο Λαλά, που άφησε πολλές υποσχέσεις, άρεσε και ο Σωκράτης που αποχώρησε με ενοχλήσεις και υπάρχει ανησυχία ενόψει Αϊντχόφεν…

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο Άρης έπαιζε με την άμυνα ψηλά στο γήπεδο και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με τον Κάιπερς να γυρίζει στον Χασάν, που πρόλαβε τον Σάκιτς για το 1-0. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κατευθείαν απάντηση και συνέχισαν την προσφιλή τακτική τους να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο των εκτός έδρας αγώνων τους με τον Μάνο να γυρίζει και τον Μπα να στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του (3’)!

Ο Χασάν είχε άλλη μία τελική στην εστία αλλά ο Κουέστα έδιωξε, με τους ερυθρόλεκους να βρίσκουν και δεύτερο γκολ πριν συμπληρωθεί το 15΄, πάλι με τον Χασάν να εκμεταλλεύεται την κακή θέση του Σάκιτς (2-1).

Ο Άρης είχε ισορροπήσει μετά το 20λεπτο, παίρνοντας τη μάχη του κέντρου με τους Τζέγκο-Σάσα, ενώ ο Μάντζιος άλλαξε πλευρές σε Σάκιτς και Σούντγκρεν, βλέποντας τον πρώτο να ταλαιπωρείται από τους αντιπάλους του! Οι Μπερτόγλιο-Γκάμα προσπάθησαν με ορισμένες εμπνεύσεις και ενέργειες να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα του Ολυμπιακού, με τον πιο σταθερό της ερυθρόλευκης τετράδας να είναι ο Σωκράτης. Ο Λαλά βοηθούσε σημαντικά στην κυκλοφορία και στην ανάπτυξη δείχνοντας πως διαθέτει ποιοτικά στοιχεία στο παιχνίδι του.

Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να έχει για δεύτερο σερί ματς σε εξαιρετική ημέρα τους Τζέγκο-Σάσα και να υποχρεώνει τον Ολυμπιακό να πατήσει… φρένο. Ο Άκης Μάντζιος «ανακάτεψε» την τράπουλα ρίχνοντας στο ματς τους Μπεναλουάν, Ιωάννου, Κάτσε και βγάζοντας από αυτό τους Μπερτόλιο, Δεληζήση, Σάκιτς, γυρίζοντας τη διάταξη σε 3-4-3 ώστε να δώσει ασφάλεια στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Ο Πέδρο Μαρτίνς «απάντησε» με διπλή αλλαγή στον… αντίπαλό του. Μέσα οι Φορτούνης, Καμαρά, Σεμέδο, έξω οι Χασάν, Μπουχαλάκης και Σεμέδο. Ο Κάιπερς στο 72ο λεπτό απείλησε με κεφαλιά αλλά δεν βρήκε εστία από πλεονεκτική θέση.

Τα λεπτά περνούσαν, οι δύο ομάδες άρχιζαν να «σφίγγουν» και να μην παίρνουν ρίσκα. Ο Μήτρογλου επέστρεψε στο «Γ. Καραϊσκάκης» ως αντίπαλος αλλά δεν μπόρεσε να φανεί, ωστόσο πήρε χρόνο και ρυθμό στα πόδια του, αλλά λίγο έλειψε να δώσει… ασίστ στον Ελ Αραμπί που σούταρε στα σώματα από καλή θέση μέσα από την περιοχή στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο διαιτητής Καραντώνης είχε εύκολο έργο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά, Παπασταθόπουλος (68′ Σεμέδο), Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (61′ Καμαρά), Τιάγκο Σίλβα, Ραντζέλοβιτς, Βρουσάι (80′ Μασούρας), Κάιπερς (80′ Ελ Αραμπί), Χασάν (61′ Φορτούνης).

Άρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης (60′ Μπελαουάν), Ροζ, Σάκιτς (60′ Ιωάννου), Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα (80′ Μπρούνο), Σίλβα, Μπερτόλιο (59′ Κάτσε), Μάνος (69′ Μήτρογλου).