Ο Χολέμπας οδηγεί την Γουότφορντ στην κορυφή

Πράγματα και θαύματα κάνει η Γουότφορντ του Χάβι Γκράθια με τον Χοσέ Χολέμπας στις τάξεις της, με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Έλτον Τζον στις εξέδρες παραληρούσε, αφού στο χορτάρι η αγαπημένη του ομάδα κάνει το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της. Τελευταίο θύμα της ήταν η Τότεναμ (2-1), με τον πιο πειστικό τρόπο, με ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι ήξεραν ότι η Τότεναμ θα έχει ανεβασμένη ψυχολογία από το διπλό στο «Ολντ Τράφορντ» και της έδωσαν την μπάλα, φροντίζοντας να κόψουν τον ρυθμό. Το κόλπο έπιασε. Με εξαίρεση μία φάση του Ντέλε Άλι (12’), το πρώτο μέρος δεν άφησε τίποτα σε κανέναν, κάτι που άλλαξε εντελώς στην επανάληψη.

Οι Λονδρέζοι βρήκαν το γκολ από το πουθενά, όταν σε μία απίστευτη φάση με συνεχείς καραμπόλες, ο Ντουκουρέ με άτσαλο τρόπο έστειλε με το στήθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1 (53’).

Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση το φαρμακερό αριστερό πόδι του Χοσέ Χολέμπας. Ο ομογενής μπακ έχει πλέον ενεργή συμμετοχή σε 5 γκολ στην φετινή Premier League (γκολ ή ασίστ), όσα κανένας άλλος παίκτης φέτος!

Δύο στημένα μέσα σε 7 λεπτά έφεραν την απόλυτη ανατροπή. Από εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας, ο Ντίνι πρόλαβε όλη την άμυνα των «σπιρουνιών» και ισοφάρισε σε 1-1 (69’), ενώ λίγο αργότερα (76’) από άψογα εκτελεσμένο κόρνερ  ο Κάθκαρτ έστειλε την μπάλα στα παραθυράκι της εστίας του Βορμ για το 2-1!