Ο Δουβίκας έστειλε τον Βόλο στην έβδομη θέση 0-1 στα Γιάννινα τον ΠΑΣ

Με το έβδομο γκολ του Τάσου Δουβίκα (πέναλτι στο 14′) ο Βόλος πέρασε νικηφόρα από τα Γιάννινα και ανέβηκε στην έβδομη θέση, ενώ ο ΠΑΣ έμεινε για… έβδομο σερί ματς χωρίς νίκη(4 ήττες και 3 ισοπαλίες).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 14′. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Μπαρτόλο κέρδισε πέναλτι από τον Εραμούσπε που έκανε πριν την ανατροπή τραγικό κοντρόλ και μετά την εξέταση στο VAR, ο Δουβίκας το εκτέλεσε διαμορφώνοντας το τελικό όπως αποδείχθηκε σκορ.

Ο ΠΑΣ μετά το 0-1 προσπάθησε να βγει μπροστά και να πιέσει αλλά απειλούσε μόνο με στημένες φάσεις. Έτσι στο 18′ και 19′ μετά από φάουλ και κόρνερ του Καρτάλη, οι Κάργας και Πρίσμαν έστειλαν με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ.

Από την πλευρά τους οι Βολιώτες προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να φτάσουν κοντά στο γκολ και στο 35′ βρέθηκαν μια ανάσα από το 0-2. Ο Δουβίκας έφυγε εξαιρετικά στην κόντρα αλλά το πλασέ του και αφού πρώτα είχε «ρίξει» στο γρασίδι τον Σιόντη με εξαιρετική προσποίηση, σταμάτησε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο μέρος με τον αγωνιστικό χώρο να έχει βαρύνει ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα με τις ευκαιρίες να δημιουργούνται με το σταγονόμετρο. Για την ακρίβεια σε όλο το ημίχρονο υπήρξε μόνο μία καλή στιγμή και αυτή για τους γηπεδούχους με τον Λιάσο να αστοχεί με κεφαλιά από καλή θέση. Ουσιαστικά οι Βολιώτες κράτησαν το μηδέν με άνεση, παίρνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Κανένα πρόβλημα για τον Γκορτσίλα καθώς το πέναλτι ήταν ενώ και στις 10 κίτρινες που έβγαλε κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Πίρσμαν, Εραμούσπε (46’ Λιάσος), Σάλιακας (87’ Νάουμετς), Κάργας, Σιόντης (71’ Μιλιντσεάνου), Καρταλής, Ελευθεριάδης (46’ Μπρένε), Παμλίδης (46’ Λεό), Κρίζμαν.

Βόλος (Ανχέλ Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο (56’ Ντεντάκης), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Ρενάτο (56’ Περέα), Μπαρτόλο (78’ Σάντσες), Μαρτίνες (66’ Κιάκος), Δουβίκας.