Ο Ελ Αραμπί με χατ τρικ εκτέλεσε την ΑΕΚ κι έδωσε τη νίκη 2-3 στον Ολυμπιακό

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί εκτέλεσε την ΑΕΚ 2-3 στο ΟΑΚΑ και με το χατ-τρικ που πέτυχε έστειλε μήνυμα ανανέωσης του συμβολαίου του στον Ολυμπιακό.

Οι ερυθρόλευκοι σε ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν λυπήθηκαν την Ένωση που έκλεισε μια καταστροφική και απογοητευτική σεζόν.

Οι πολλές αλλαγές στη σύνθεση των δύο ομάδων έκαναν πιο απρόβλεπτο το παιχνίδι, τόσο για την εικόνα, όσο και για το αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ όχι μόνο δεν μπορούσε να πάρει… ώθηση από την κερκίδα, αλλά οι παίκτες της είχαν ν’ αντιμετωπίσουν και την άγρια γιούχα των οπαδών της.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με φάση στο 2’ το παιχνίδι, με τον Ελ Αραμπί να μην βρίσκει καλά την μπάλα και να αστοχεί. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και δεν φάνηκε να πτοείται σε πρώτη φάση από τις αποδοκιμασίες, με τον Τσούμπερ να ανοίγει το σκορ στο 14’. Οι Πειραιώτες του έδωσαν χώρο και όταν πήγε πάνω του ο Σισέ ήταν αργά, καθώς είχε «οπλίσει» ο Ελβετός, ο οποίος σκόραρε με εντυπωσιακό εκτός περιοχής σουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» φλέρταραν με το 1-1 δύο λεπτά μετά, καθώς αστόχησε ο Φορτούνης μετά από μπαλιά του Κούντε. Η ισοφάριση σημειώθηκε στο 20’, όταν ο Κούντε σέντραρε από τα αριστερά, με τον Στάνκοβιτς να προσπαθεί να διώξει, αλλά εν τέλει να στρώνει στον Ελ Αραμπί που σκόραρε με ευκολία.

Ο Ολυμπιακός στο 34’ είχε διπλή ευκαιρία με τον Κίτσο, ο οποίος είδε Μισελέν και Στάνκοβιτς να τον μπλοκάρουν. Η ΑΕΚ είχε δύο στιγμές (32’, 38’) από τις οποίες θα μπορούσε θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο, αλλά ο Τάνκοβιτς, σούταρε εκτός περιοχής, παρότι μπορούσε να δώσει πάσα.

Στο 40’, ο Ολυμπιακός και ο Ελ Αραμπί βρέθηκαν φάτσα με το 1-2, σε μια φάση η οποία πιάνεται ως μη γενόμενη. Ο πολύ καλός Κούντε έβγαλε πάσα-μισό γκολ στον Μαροκινό, ο οποίος προσπάθησε να αδειάσει τον Στάνκοβιτς, αλλά έχασε τον έλεγχο της μπάλας και λίγο μετά σηκώθηκε το σημαιάκι. Το replay δεν φάνηκε να δικαιώνει τον βοηθό και εφόσον κατέληγε στα δίχτυα η μπάλα θα γινόταν τσεκ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μαρτίνς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή περνώντας τον Μασούρα στη θέση του Φορτούνη, ενώ ο Οφρυδόπουλος αντικατέστησε τον Κριχόβιακ με τον Σάκχοφ. Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση και στο 48′ πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Χατζισαφί γέμισε στην περιοχή και ο Λιβάι Γκαρσία νίκησε κατά κράτος στον αέρα τον Σισέ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον για το 2-1.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μήτογλου λόγω τραυματισμού δεν μπόρεσε να συνεχίσει με τον Κορνέζο να μπαίνει στη θέση του και την τριάδα στην άμυνα της ΑΕΚ να διατηρείται. Μια κόντρα επίθεση στο 57′ έβγαλε τον Τσούμπερ τετ-α-τετ με τον Κρίστινσον, με τον Ελβετό να πλασάρει στα δίχτυα, αλλά τη σημαία να σηκώνεται για οφσάιντ και το γκολ να μην μετράει. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να βρουν απάντηση, έκλεισαν την Ένωση στην περιοχή της, αλλά η κεφαλιά του Μπουχαλάκη στο 59′ πέρασε δίπλα από το κάθετο. Την ίδια στιγμή, οι οπαδοί της ΑΕΚ από το πέταλο συνέχιζαν να φωνάζουν συνθήματα κατά πάντων και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός είχε κλείσει την Ένωση στην προσπάθεια να βρει την ισοφάριση και το πέτυχε στο 69′.

Ο Βαλμπουενά σέντραρε, ο Κουντέ έπιασε την κεφαλιά, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε και ο Ελ Αραμπί πάνω στη γραμμή ουσιαστικά σκόραρε για το 2-2.

Η ΑΕΚ είδε στο 76′ ένα δεύτερο γκολ της να ακυρώνεται για οφσάιντ μέσω VAR. Ο Τάνκοβιτς επιχείρησε απευθείας εκτέλεση, ο Κρίστινσον απέκρουσε ασταθώς και πάνω στη γραμμή ο Σάκχοφ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, όμως είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ με συνέπεια να ακυρωθεί και αυτό το τέρμα. Μιτάι, Ρότα και Μουστακόπουλος από πλευράς ΑΕΚ και Καρβάλιο και Κανέ από πλευράς Ολυμπιακού πέρασαν στο ματς για το τελευταίο σκέλος του ματς, με τον Ολυμπιακό στο 87′ να κάνει την ανατροπή με χατ-τρικ του Ελ Αραμπί.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σισέ βρήκε την μπάλα, αυτή κόντραρε και ο Μαροκινός φορ με ένα δυνατό σουτ από κοντά έγραψε το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ. Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα ο Ελ Αραμπί πλησίασε και σε ένα τέταρτο γκολ, αλλά ο Στάνκοβιτς σταμάτησε το σουτ του Μαροκινού επιθετικού, με τον Αυστριακό τερματοφύλακα να λέει «όχι» και σε σουτ του Μασούρα στις καθυστερήσεις.

Ο Ολλανδός ρέφερι Ντάνι Μακέλι δεν είχε κάποια δύσκολη φάση, ενώ ακύρωσε σωστά τα γκολ των Τσούμπερ και Σάκχοφ για οφσάιντ μετά από ενημέρωση που του έγινε από το VAR.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Σβάρνας (77′ Ρότα), Λε Ταλέκ, Μήτογλου (53′ Κορνέζος), Μοχαμαντί (77′ Μιτάι), Μισελέν, Χατζισαφί, Κριχόβιακ (46′ Σάκχοφ), Τσούμπερ, Τάνκοβιτς, Λιβάι Γκαρσία (83′ Μουστακόπουλος)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον (90′ Καραργύρης), Κίτσος, Σισέ, Μπα, Ανδρούτσος, Κούντε, Μπουχαλάκης (79′ Κανέ), Φορτούνης (46′ Μασύρας), Βαλμπουενά (79′ Καρβάλιο), Βρουσάι (64′ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί