Ο Εργοτέλης νίκησε στην Ξάνθη 1-0 και μπήκε στο κόλπο της ανόδου

Συγκλονιστική μάχη για την άνοδο γίνεται στην Super League 2! Ο Λεβαδειακός επικράτησε 3-0 των Χανίων και έπιασε κορυφή, και είναι πλέον φαβορί για την άνοδο. Οι Βοιωτοί έχουν 50 βαθμούς και υπερτερούν στην ισοβαθμία με τον Ιωνικό που νίκησε 5-3 τον Διαγόρα στη Ρόδο.

Ο Εργοτέλης πέρασε από την έδρα της Ξάνθης (0-1), με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στην τρίτη θέση και να έχουν δύο βαθμούς λιγότερους, παραμένοντας ζωντανές στη μάχη της ανόδου. Και αυτό διότι την επόμενη και τελευταία αγωνιστική μπορούν να τερματίσουν στην πρώτη δυάδα, με τον Εργοτέλη να παίζει στη Νίκαια με τον Ιωνικό και την Ξάνθη να υποδέχεται τον Λεβαδειακό!

Ο Λεβαδειακός είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στα Χανιά, επικρατώντας άνετα με 3-0. Ο Ενομό στο 27ο λεπτό άνοιξε τον δρόμο για τους Βοιωτούς, με τον Μπιανκόνι να έχει χαμένο πέναλτι στο 40′ αλλά τον Μεχία στο 61′ να «κλειδώνει» το τρίποντο για την ομάδα του. Για να έρθει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μυτίδης να βάλει το κερασάκι στην τούρτα και να διαμορφώσει το τελικό σκορ (3-0).

Στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, ο Εργοτέλης πέρασε από την Ξάνθη 1-0 και μπήκε για τα καλά στην διεκδίκηση μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 43 δευτερόλεπτα από την έναρξη του δευτέρου μέρους χάρη σε φοβερό σουτ του Τσέλιου. Οι Κρητικοί πλέον πάνε στην Νίκαια την τελευταία αγωνιστική για να τα παίξουν όλα για όλα αφού αν κερδίσουν τον Ιωνικό τότε θα πάρουν σίγουρα μία εκ των δύο πρώτων θέσεων! Παράλληλα και η Ξάνθη αν κερδίσει θα τερματίσει στην πρώτη δυάδα αφού υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Ο Ιωνικός πέρασε με το εμφατικό 5-3 από την έδρα του Διαγόρα στη Ρόδο και παραμένει στη δεύτερη θέση, υστερώντας στην ισοβαθμία με τον Λεβαδειακό. Ο Σμυρλής στο 10′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δύο λεπτά μετά πήραν αέρα δύο τερμάτων! Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο 16′ και μείωσαν με τον Κύργια, ενώ ο Μάναλης στο 20ο λεπτό άγγιξε την ισοφάριση αλλά το δοκάρι του τη στέρησε. Τελικά ο Νιάσε στο 40′ έγραψε το 2-2 με τον Ρόλε στο φινάλε του πρώτου μέρους να υπογράφει την ανατροπή.

Ο Κάστρο στο 53ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2, με τον Νάτση στο 60΄να βάζει εκ νέου τον Διαγόρα στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ωστόσο, ο Κουιρουκίδης στο 69ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 5-3 υπέρ του Ιωνικού.