Ο Εργοτέλης σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Κισσαμικού

Ο Εργοτέλης ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο ντέρμπι της Κρήτης. Επιβλήθηκε του ΑΟΧ Κισσαμικού με 3-0, πανηγυρίζοντας το τρίτο του διπλό στο πρωτάθλημα. Βάζοντας -στην αναμέτρηση με την οποία «έπεσε η αυλαία» της 19ης αγωνιστικής στη Football League -τέλος στο νικηφόρο σερί πέντε αγώνων της ομάδας από τα Χανιά.

Οι φιλοξενούμενοι – που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού- μπήκαν φουριόζοι και αιφνιδίασαν απόλυτα τους γηπεδούχους, οι οποίοι είναι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα από το Ηράκλειο «άνοιξε» το σκορ με τον Έφορντ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (37″). Και δώδεκα λεπτά αργότερα, πέτυχε το 0-2 με τον Κάιπερς. «Κλείδωσε» τη νίκη και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα και πάλι με τον Έφορντ στο 39′.

Σπάρτη-Απόλλων Καλαμαριάς 0-4

(34’ Καλογέρης, 57’ Χασομέρης, 65’ Σιμελίδης, 70’ Σαμαράς)

Δόξα Δράμας-Αιγινιακός 3-3

31’ Γουνδουλάκης, 63’ Γεωργιάδης, 68’ Κουσκουνάς – 49’ Παπαδόπουλος, 50’ Χότζιτς, 86’ Ζούρκος)

Πανσερραϊκός-Παναιγιάλειος 3-0

(45’+1’, 48’ Παπουτσογιαννόπουλος, 58’ Κάκο)

Άρης-Τρίκαλα 0-0