Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το ντέρμπι 1-0 την Παρτίζαν και αγκάλιασε τον τίτλο

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 1-0 της Παρτίζαν στο ντέρμπι της Σερβίας, αποσπάστηκε 16 βαθμούς από τη μεγάλη του αντίπαλο και πάει φουλ για πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι κρίθηκε από πολύ νωρίς με τον Βίγκο στο 5ο λεπτό να σκοράρει για το 1-0, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι στο πρώτο μέρος και να περιορίζουν στη μία τελική τους φιλοξενούμενους. Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική εικόνα αφού η Παρτίζαν πήρε την κατοχή, πίεσε και έφτιαξε τη μία φάση μετά την άλλη. Επτά τελικές, με τις πέντε εξ αυτών στον στόχο αλλά τον Μπόργιαν να κρατάει το μηδέν με μεγάλες επεμβάσεις για να χαρίσει το τρίποντο στους «ερυθρόλευκους».

Στο 90ο λεπτό η Παρτίζαν έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω αποβολής του Γκόμεθ, με το 1-0 να παραμένει ως το φινάλε του παιχνιδιού.

Με αυτή τη νίκη ο Ερυθρός Αστέρας παρέμεινε αήττητος μετά από 24 αγωνιστικές, μετρώντας 21 νίκες και 3 ισοπαλίες, αλλά και 63-8 τέρματα! Την ίδια ώρα, προπορεύεται κατά 16 βαθμούς από τη δεύτερη Παρτίζαν, δείχνοντας πως δεν το χάνει ούτε και να… φύγει από το πρωτάθλημα, με την ομάδα του Ίγκορ Ντουλιάι να βρίσκεται στους 50 βαθμούς, μόλις στο +1 από την τρίτη Μπάτσκα Τόπολα και στο +3 από την τέταρτη Τσουκαρίτσκι!