Ο Εθνικός στο 96΄ την πρωτιά ρίχνοντας τη Ρόδο που έμεινε με 8 παίκτες

Την άνοδό του στη Football League θα διεκδικήσει μέσω των μπαράζ ο Εθνικός, που κατέκτησε την πρώτη θέση του έκτου ομίλου της Γ’ Εθνικής, μετά από… θρίλερ.

Η ομάδα του Πειραιά πέρασε με 1-0 από τη Ρόδο και έστειλε τους Ροδίτες στο τοπικό, μετά από ένα τρομερό ματς που κρίθηκε στις καθυστερήσεις.

Το ματς ήταν σκληρό, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν με οκτώ παίκτες, μετά από τρεις αποβολές, του Κουρούπη στο 40’, του Αποστόλου στο 79’ και του Μκρτσιάν στο 85’.

Το γκολ του Μακρυγιάννη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στον Εθνικό το τρίποντο με το οποίο προσπέρασε την Προοδευτική που είχε ρεπό και πήρε την πρωτιά.
Η Ρόδος, πάντως, δεν ευνοήθηκε και από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, αφού ο Ιωνικός πέρασε με 2-1 από το Ζευγολατιό και σφράγισε την παραμονή του, ενώ με το ίδιο σκορ πανηγύρισε και ο Ασπρόπυργος, ανανεώνοντας την παρουσία του στη Γ’ Εθνική.

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής επιβλήθηκε 3-1 του Εδεσσαϊκού στο Καυταντζόγλειο και ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, ο «γηραιός» -που έχει κατακτήσει από την προηγούμενη αγωνιστική την πρωτιά- δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το τρίποντο και να πανηγυρίσει μαζί με τον κόσμο του την είσοδο στα μπαράζ.

Το σκορ άνοιξε στο 31’ ο Πτηνόπουλος, με τον Τάι να διπλασιάζει τα τέρματα στο 58’.
Ο Χρήστος Ρόβας –που έβγαλε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ- έκανε τρία τα γκολ για τον Ηρακλή.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χαραβητίδης στο 75’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

 

 

Πρώτος όμιλος 
ΑΕ Διδυμοτείχου – Απόλλων Παραλιμνίου 1-0
Αετός Ορφανού – Νέστος Χρυσούπολης 1-0
Άρης Αβάτου – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 0-3
Δόξα Προσκυνητών – Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 3-1
Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου – ΑΟ Καβάλας 0-2
Ελπίδα Σκουτάρεως – Ορφέας Ξάνθης 0-1

Δεύτερος όμιλος 
ΑΠΕ Λαγκαδά – ΑΣΦ Αλεξάνδρεια 9-0
Πιερικός – Κιλκισιακός 0-0
Ηρακλής – Εδεσσαϊκός 3-1
Αλμωπός Αριδαίας – ΑΟ Καρδίας 0-1
Καμπανιακός – ΑΕ Καρίτσας 3-2
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας – Μακεδονικός Νεάπολης 0-1
Νάουσα – Αγροτικός Αστέρας 1-1
Ρεπό: Άρης Παλαιοχωρίου

Τρίτος όμιλος 
Σκουφάς Κομποτίου – Αστέρας Παραπόταμου 3-0
Ερμής Αμυνταίου – Εθνικός Φιλιππιάδας 3-0
Νέος Αμφίλοχος – Πανλευκάδιος 2-2
Τηλυκράτης – Καστοριά 3-0 α.α.
Θεσπρωτός – Μακεδονικός Φούφα 3-0
Δόξα Κρανούλας – ΑΕ Λευκίμμης 1-0
Ρεπό: Πόντιοι Καραγιαννίων

Τέταρτος όμιλος
ΑΟ Σελλάνων – Αχιλλέας Φαρσάλων 1-0
Ολυμπιακός Βόλου – ΓΣ Αλμυρός 2-0
Ρήγας Φεραίος – ΑΟ Θήβα 0-0
Αμβρυσσέας Διστόμου – ΑΠΟΚ Βελούχι 3-1
Αστέρας Ιτέας – Νίκη Βόλου 0-1

Διγενής Νεοχωρίου – ΝΠΣ Βόλος 0-4
Ρεπό: Οπούντιος Μαρτίνου

Πέμπτος όμιλος 
Τσικλητήρας Πύλου – Παναρκαδικός 0-3
Πανηλειακός – ΠΑΟ Βάρδας 2-3
Παλληξουριακός – Διαγόρας Βραχνέικων 1-4
Αχαϊκή – Αστέρας Βλαχιώτη (ματαίωση)
Ζάκυνθος 1961 – Αστέρας Αμαλιάδας 0-2
Λεωνίδιο – Καλαμάτα 1-1

Έκτος όμιλος 
ΑΟ Λουτράκι – Διαγόρας Ρόδου 0-2
ΓΑΣ Ιάλυσος – Πέλοπας Κιάτου 4-0 (διακοπή)
ΑΟ Ζευγολατιού – Ιωνικός 1-2
ΑΣ Ρόδου – Εθνικός 0-1
ΑΠΟ Κερατσίνι – Ασπρόπυργος 1-2
Ρεπό: Προοδευτική

Έβδομος όμιλος 
Ερμής Κιβερίου – Διαγόρας Αγίας Παρασκευής 1-0
ΑΟ Χαλκίς – Θύελλα Ραφήνας 2-1
ΑΟ Τριγλία Ραφήνας – Πανθηραϊκός ΑΟ 1-3
ΑΕ Ερμιονίδας – Παναργειακός 2-0
Αιολικός – Ταμυναϊκός 3-0 α.α.
Ρεπό: Αήττητος Σπάτων

Όγδοος όμιλος
ΑΕ Μυλοποτάμου – ΟΦ Ιεράπετρας 0-3
ΠΟ Ατσαλένιου – Ηλυσιακός ΑΟ 1-0
ΑΕ Κηφισιάς – ΑΟ Αγίου Ιερόθεου 2-2
Φωστήρας – ΑΟ Ερμής Ζωνιανών 2-1
Αιγάλεω – ΑΟ Παλαιόχωρας 3-0
Ρεπό: Ηρόδοτος

Διαβάστε επίσης