Ο Εθνικός στο 96΄ την πρωτιά ρίχνοντας τη Ρόδο που έμεινε με 8 παίκτες

Την άνοδό του στη Football League θα διεκδικήσει μέσω των μπαράζ ο Εθνικός, που κατέκτησε την πρώτη θέση του έκτου ομίλου της Γ’ Εθνικής, μετά από… θρίλερ.

Η ομάδα του Πειραιά πέρασε με 1-0 από τη Ρόδο και έστειλε τους Ροδίτες στο τοπικό, μετά από ένα τρομερό ματς που κρίθηκε στις καθυστερήσεις.

Το ματς ήταν σκληρό, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν με οκτώ παίκτες, μετά από τρεις αποβολές, του Κουρούπη στο 40’, του Αποστόλου στο 79’ και του Μκρτσιάν στο 85’.

Το γκολ του Μακρυγιάννη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στον Εθνικό το τρίποντο με το οποίο προσπέρασε την Προοδευτική που είχε ρεπό και πήρε την πρωτιά.
Η Ρόδος, πάντως, δεν ευνοήθηκε και από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, αφού ο Ιωνικός πέρασε με 2-1 από το Ζευγολατιό και σφράγισε την παραμονή του, ενώ με το ίδιο σκορ πανηγύρισε και ο Ασπρόπυργος, ανανεώνοντας την παρουσία του στη Γ’ Εθνική.

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής επιβλήθηκε 3-1 του Εδεσσαϊκού στο Καυταντζόγλειο και ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις του στον δεύτερο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, ο «γηραιός» -που έχει κατακτήσει από την προηγούμενη αγωνιστική την πρωτιά- δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το τρίποντο και να πανηγυρίσει μαζί με τον κόσμο του την είσοδο στα μπαράζ.

Το σκορ άνοιξε στο 31’ ο Πτηνόπουλος, με τον Τάι να διπλασιάζει τα τέρματα στο 58’.
Ο Χρήστος Ρόβας –που έβγαλε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ- έκανε τρία τα γκολ για τον Ηρακλή.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χαραβητίδης στο 75’.