Ο Φοίνικας Σύρου 3-0 τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι

Απίστευτος ο Φοίνικας Σύρου, ισοπέδωσε 3-0 τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι. Με εκπληκτική εμφάνιση του νεαρού Νίκου Μήλη η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς πήρε μία εμφατική νίκη ούσα ανώτερη. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ενώ μόνο το μπλοκ φάνηκε να λειτουργεί στο ματς.

Όλα αυτά ενώ οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά στις 20 Νοεμβρίου και πάλι στο κλειστού του Αμαρουσίου για τον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ. Ο Φοίνικας Σύρου την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Ολυμπιακό ενώ το «τριφύλλι» αντιμετωπίζει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Παναθηναϊκός είχε να χάσει εντός έδρας από τον Φοίνικα από το 2013, οπότε και ανέλαβε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

Ο Παναθηναϊκός με τα καλά σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου κατάφερε να χτίσει το πρώτο σερί του στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Μετά από μπλοκ άουτ του Ράπτη και παράβαση του Στερν η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 9-5 και το 11-6 μετά από χαμένη επίθεση του Λινάρδου σε πρώτο χρόνο.

Σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά του Φοίνικα να απειλήσει από την γραμμή του σερβίς. Με Λινάρδο και Μήλη οι Συριανοί κατάφεραν να όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά πέρασαν και μπροστά με 12-13 με πλασέ του Στερν. Οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς συνέχισε να είναι απειλητικοί από την γραμμή του σερβίς και έφτασαν στο 19-22 με πέρασμα του Τσβετίτιανιν σε πρώτο χρόνο. Ο Παναθηναϊκός μείωσε προσωρινά με τον Στάροβιτς αλλά ο Στερν τελείωσε το σετ (22-25) για τον Φοίνικα που κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό.

Μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερνε να βρει ρυθμό στην επίθεση με τον Φοίνικα να εκμεταλλεύεται πλήρως την κακή βραδιά του Ράπτη αλλά και το γεγονός ότι ο Στάροβιτς έπαιρνε πολλές μπάλες. Κάπως έτσι οι Συριανοί μετά το αρχικό 11-8 με επίθεση του Σέρβου διαγώνιου ισοφάρισαν σε 11-11 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά και πάλι με +2 με άσο του Ράπτη.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο. Με μπλοκ του Λινάρδου ο Φοίνικας προσπέρασε για το 16-17 με τον Παναθηναϊκό να εξακολουθεί να κάνει πολλά λάθη. Με δύο σερί πόντους του Στοΐλοβιτς ο Φοίνικας έκανε το 23-25 και το 0-2 στα σετ.

Ο Φοίνικας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη στο τρίτο σετ. Οι Συριανοί με μπλοκ του Μήλη και επίθεση του Στερν προηγήθηκε με 11-15 με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά με Στάροβιτς και Πανταλέων. Με μπλοκ του Ρανγκέλ και επίθεση του Στάροβιτς το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 19-19 αλλά δύο σερί λάθη του Σέρβου έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να κλείσει το σετ και το ματς. Με χαμένο σερβίς του Ράπτη και επίθεση του Μήλη ο Φοίνικας Σύρου πήρε το σετ με 22-25 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ 0-3 (22-25, 23-25, 22-25)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Στάροβιτς 17π. (14/26επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (3/12επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 4 (3/8επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 38%αρ.), Ράπτης 7 (5/16επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 17%αρ.), Πελεκούδας 2 (2/4επ.) / Ζήσης (λ. – 67%υπ., 27%αρ.), Πανταλέων 4 (4 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 8 (8/11επ.), Στοΐλοβιτς 12 (11/27επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 40%αρ.), Λινάρδος 4 (2/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (9/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 53%αρ.), Μπουτσούγιβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 0/3επ.), Μήλης 19 (17/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ. – 61%υπ., 26%αρ.), Χριστόφας.