Ο Φορτούνης “καθάρισε” για την εθνική 2-0 τη Μολδαβία στο Κισινάου

Με μαέστρο τον Κώστα Φορτούνη που πέτυχε γκολ και είχε ασίστ η Εθνική καθάρισε από το ημίχρονο τη Μολδαβία (0-2) στο Κισινάου και πλέον την Τετάρτη παίζει «τελικό» ανόδου με τη Σλοβενία στη Ριζούπολη.

Ο μέσος του Ολυμπιακού οργίασε στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε γκολάρα στο 32΄ με κεραυνό και στο 41΄ προσέφερε στον Μπακασέτα το δεύτερο ελληνικό τέρμα, τελειώνοντας το ματς.

Οι Έλληνες διεθνείς μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση και αποφασιστικότητα να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Οι ακραίοι μπακ Μαυρίας και Τσιμίκας που έπαιζαν πολύ ψηλά, συνέβαλαν ώστε η πίεση να είναι πολύ μεγάλη και αυτό που έμενε ήταν να βρεθεί ο σκόρερ.

Στο 10ο λεπτό, η κάθετη του Μπακασέτα έβγαλε τον Φορτούνη τετ-α-τετ με τον Ναμάσκο, όμως ο πρώην τερματοφύλακας του Λεβαδειακού με μία κάπως τυχερή επέμβαση κράτησε το 0-0.

Ο Παυλίδης ελίχθηκε ωραία μετά από κλέψιμο ψηλά (15’), όμως το σουτ του Μπακασέτα με το δεξί πήρε ανάποδα φάλτσα σε μία φάση με καλές προϋποθέσεις.

Οι Μολδαβοί έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι δεν τους ενδιέφερε η μπάλα. Στο ημίωρο, η Ελλάδα είχε 77% κατοχή, αλλά λίγες καλές εμπνεύσεις, παρά τα 5 κόρνερ. Όλα αυτά μέχρι το 32ο λεπτό.

Ο ακροβολισμένος στο πρώτο ημίωρο Κώστας Φορτούνης είπε να κινηθεί πιο κεντρικά, βρήκε ελάχιστο κενό χώρο με μία βολίδα από τα 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Ναμάσκο, κάνοντας το 0-1 στην 50ή του εμφάνιση με το εθνόσημο!

Η ψυχολογία άλλαξε άρδην, το ματς απλοποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό, αφού οι αντιστάσεις έγιναν μικρότερες. Λίγο αργότερα, ο Τσιμίκας γέμισε με σέντρα από τα αριστερά, ο Φορτούνης πήρε το ριμπάουντ από κακή απομάκρυνση, πάσαρε δίπλα στον Μπακασέτα και εκείνος με το αριστερό σημάδεψε την γωνία για το 0-2 (40’).

Θα ερχόταν άμεσα και το τρίτο γκολ σε μία από τις πολλές επελάσεις του Κώστα Τσιμίκα στο πρώτο μέρος, όμως ο αριστερός μπακ της Λίβερπουλ που βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, νικήθηκε από αυτόν (43’).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο θάρρος, αλλά το έλλειμμα σε ποιότητα ήταν εμφανές. Το δίδυμο που έκανε τα πάντα στο Κισινάου, λίγο έλειψε να σκαρώσει και τρίτο γκολ, όμως από την νέα εξαιρετική μπαλιά του Μπακασέτα, ο Φορτούνης νικήθηκε σε ένα ακόμα τετ-α-τετ (55’).

Κάπου εκεί, η γαλανόλευκη κατέβασε ταχύτητα. Με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Μπακασέτα (64’), ο δείκτης αυτοσυγκέντρωσης έπεσε, ενδεχομένως να κρατήθηκαν και δυνάμεις για τον «τελικό» με την Σλοβενία. Ο Φαν’τ Σιπ βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τα βαρέα όπλα και να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε νέα πρόσωπα (Κυριακόπουλος, Τζόλης, Γιακουμάκης).