O Φορτούνης “καθάρισε” στο ντέρμπι για τον Ολυμπιακό (video)

Χάρη σε ένα γκολ του Κώστα Φορτούνη ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό 1-0 στο ντέρμπι του Καραϊσκάκη παρά τις σημαντικές απουσίες του.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» ισορρόπησαν και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν και πάτησαν πάνω στα λάθη του αγνώριστου στο πρώτο μέρος Παναθηναϊκού ενώ οι «πράσινοι» στην επανάληψη, μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν, αφού ο Σα σταμάτησε τον Χατζηγιοβάνη στο 59’ και ο Μακέντα στο 85’ έχασε την μεγάλη ευκαιρία από την μικρή περιοχή για την ισοφάριση.

To παιχνίδι κρίθηκε  με ένα υπέροχο πλασέ του Φορτούνη (21΄  ) στην κίνηση, έπειτα από απόκρουση του Διούδη σε μια φάση που ο Ολυμπιακός έβγαλε αντεπίθεση με δύο μπαλιές. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ των Πειραιωτών σε πρώτο ημίχρονο φέτος, μετά από 11 ματς.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Λάζλο Μπόλονι πέρασε τον Σαβιέρ στη θέση του Χουάνκαρ στα αριστερά, ενώ έβγαλε και τον Σένκεφελντ για οπισθοχωρήσει τον Κουρμπέλη στα στόπερ σαν παρτενέρ του Πούγγουρα, για να περάσει στη θέση του τον Αλεξανδρόπουλο που πήρε θέση στα χαφ.

Με την διπλή αλλαγή αυτή, ο Μπόλονι, ως προς την εικόνα που άρχισε να βγάζει σταδιακά ο Παναθηναϊκός δικαιώθηκε.

Στο 78′ έγινε η ευκαιρία του αγώνα για τους “πράσινους” με τον Μακέντα. Μετά από σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε κι έφθασε στον Ιταλό επιθετικό, ο οποίος με προβολή εξ επαφής σε εστία με εξουδετερωμένο τον Σα, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ολυμπιακός: Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (77’ Πέπε), Ραντζέλοβιτς (66’ Σουντανί), Μασούρας (88’ Λοβέρα), Φορτούνης (88’ Ανδρούτσος)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ (46’ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίτσιο, Χατζηγιοβάνης (64’ Βιγιαφάνιες) Χουάνκαρ (46’ Σαβιέρ), Μακέντα, Καρλίτος.