Ο Φωτιάς έκαψε τον Άρη στην Τρίπολη 1-1 με τον Αστέρα

Πιο κοντά στο Ευρωπαϊκό εισιτήριο βρίσκεται ο Άρης που παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά το ισόπαλο 1-1 με τον Αστέρα στην Τρίπολη. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Μαντσίνι στο 74΄, αλλά ο Ρόουζ με αυτογκόλ επτά λεπτά αργότερα τους στέρησε τη νίκη.

Δικαίως ο Άρης φωνάζει για τον μη καταλογισμό πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα σε ανατροπή του Πασαλίδη στον Μπερτόγλιο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με πρωταρχικό στόχο να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα. Ο Άρης, προσπάθησε να απειλήσει μέσα από τις στημένες φάσεις και με εξαίρεση μια εκτέλεση φάουλ του Χαβιέρ Ματίγια στο 42’ δεν είχε να επιδείξει το παραμικρό στο πρώτο μέρος. Ακόμη κι όταν δόθηκε η εντολή να πάρει όλη την αριστερή πλευρά ο Κριστιάν Γκάνεα και να παίξει σε ρόλο δεύτερου φορ (πίσω από τον Μάνο) ο Μπρούνο Γκάμα, δεν άλλαξε κάτι. Ο Άρης συνέχισε να αλλάζει πολλές πάσες και δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου του.

Ο Αστέρας δεν πήγε πίσω. Ζήτημα να έβγαλε 2-3 καλές συνεργασίες στο πρώτο ημίχρονο. Στις δύο, ο Ριέρα ήταν ο τελικός αποδέκτης όπου στην πρώτη (10’) έστειλε την μπάλα στην κερκίδα και στη δεύτερη (22’) προσπάθησε ανεπιτυχώς να κρεμάσει τον Χουλιάν Κουέστα από πλάγια θέση, εντός περιοχής. Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να κάνουν την πρώτη αλλαγή καθώς ο Σουάρεθ αντικαταστάτη στο 39’ από τον Πασαλίδη, λόγω τραυματισμού.

Το πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου δεν επιφύλαξε τίποτε διαφορετικό από το πρώτο μέρος. Ο Άρης αύξησε το ποσοστό κατοχής μπάλας αλλά δεν είχε ουσιαστικές ευκαιρίες με εξαίρεση ένα σουτ του Μαντσίνι στο 54ο λεπτό. Αντιθέτως, ο Αστέρας είχε μοναδική ευκαιρία καθώς ο Ριέρα βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, έπειτα από σοβαρό λάθος του Ρόουζ, αλλά ο Ισπανός πέταξε στα σκουπίδια την τρίτη σπουδαία στιγμή του στο παιχνίδι και πέντε λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε.

Στο 60ο λεπτό οι προπονητές προχώρησαν στις πρώτες ουσιαστικές παρεμβάσεις τους στο παιχνίδι καθώς ο Μίλαν Ράσταβατς άλλαξε τη μεσοεπιθετική γραμμή του και αναζήτησε περισσότερη δύναμη στον άξονα της μεσαίας γραμμής με τη χρησιμοποίηση του Ιγκλέσιας. Ο δε Άρης επίσης έψαξε περισσότερη ένταση και ταχύτητα στο παιχνίδι του με την είσοδο στον αγώνα των Τζέγκο, Σίλβα αντί των Ματίγια, Ματέο Γκαρσία.

Μετά τις αλλαγές ο Άρης απέκτησε ταχύτητα στο παιχνίδι του, έψαξε με περισσότερες αξιώσεις το γκολ και στο 68’ ο Μπρούνο Γκάμα έχασε σπουδαία ευκαιρία σε μία φάση που άρχισε από λάθος του Ιγκλέσιας. Ο Πορτογάλος ήταν ο δημιουργός έξι λεπτά αργότερα με την εξαιρετική κάθετη πάσα που πέρασε στον Ντάνιελ Μαντσίνι. Ο Αργεντίνος βγήκε κερδισμένος από την κόντρα που έβαλε ο Πασαλίδης κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1) στο 74ο λεπτό.

Ο Δημήτρης Μάνος πέταξε στα σκουπίδια μοναδική ευκαιρία για να «τελειώσει» το παιχνίδι στο 79’ όταν από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Αστέρας ισοφάρισε. Ο Μπαράλες πίεσε τον Ρόουζ που στο γύρισμα του Κώτσιρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Αργεντίνος λίγο έλειψε να γράψει και την ανατροπή για τον Αστέρα στο 87’ αλλά ο Χουλιάν Κουέστα έκανε τρομερή (διπλή) απόκρουση.

Το παιχνίδι απέκτησε τρομερό ρυθμό στα τελευταία δέκα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν το γκολ της νίκης. Ένα σουτ του Φακούντο Μπερτόγλιο δεν απείλησε τον Τσιφτσή, ενώ ο ένα λεπτό αργότερα ο Άλβαρεζ έβαλε σωτήρια το σώμα του σταματώντας την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα μετά από κεφαλιά του Μπερτόγλιο. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Μπερτόγλιο είχε ξεκάθαρη ευκαιρία για να σκοράρει, ο Πασαλίδης τον πάτησε αλλά ο Βασίλης Φωτιάς όχι μόνο δεν έδωσε τίποτε αλλά δεν είδε τη φάση στο VAR και σφύριξε το τέλος του αγώνα!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Αλβάρεζ, Χριστόπουλος, Σουάρεθ (39’ Πασαλίδης), Βαλιέντε (60’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τιλίκα (90’ Κρεσπί), Σίτο (61’ Αλί Μπαμπά), Ριέρα (61’ Γκόμεζ) , Μπαράλες.

ΑΡΗΣ (Γιώργος Χωριανόπουλος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Λούκας Σάσα, Ματίγια (63’ Τζέγκο), Γκαρσία (63’ Σίλβα), Γκάμα (89’ Μπερτόγλιο), Μαντσίνι, Μάνος.