Ο Φούντας με τη Ραπίντ και ο Μπάρκας με τη Σέλτικ στους ομίλους του Europa League

Η Ραπίντ Βιέννης του Φούντα είναι στους ομίλους του Europa League, όπως και η Σέλτικ του Μπάρκα, ενώ προκρίθηκαν και οι Ρέιντζερς, Φενέρμπαχτσε και Γαλατασαράι!

Η Ζόρια Λουχάνσκ ηττήθηκε με 2-3 από την Ραπίντ Βιέννης και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Europa League, αφού οι Αυστριακοί είχαν επικρατήσει και στο πρώτο ματς με 3-0. Ο Γκρίουλ στο 10’ άνοιξε το σκορ για την Ραπίντ, με τον Γκράιμλ πέντε λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0. Ο Χλάντκι στο 40ο λεπτό μείωσε σε 2-1, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Η Ζόρια έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Ταξιάρχης Φούντας στο 68ο λεπτό έκανε δυσκολότερο το έργο της, αφού έγραψε το 3-1. Ο Σαχάμπ Ζαχέντι στο 87’ από τα 11 βήματα μείωσε σε 3-2, ωστόσο έχασε την ευκαιρία δυο λεπτά αργότερα να ισοφαρίσει, καθώς είχε χαμένο πέναλτι. Έτσι η Ραπίντ Βιέννης πέρασε στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Γλυκιά ήττα για την Σέλτικ από την Άλκμααρ (2-1), αφού χάρη στη νίκη τους με 2-0 στο πρώτο ματς οι Σκωτσέζοι πήραν το εισιτήριο. Εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον Φουρουχάσι να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό αλλά ο Αμπουκλάλ αμέσως μετά ισοφάρισε για τους Ολλανδούς. Στο 26ο λεπτό η Άλκμααρ έκανε την ανατροπή όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και οι Ολλανδοί πάνε στο Europa League, όπως και οι υπόλοιποι… χαμένοι των ζευγαριών των playoffs.

Η Αλασκέρτ κόλλησε στο 0-0 με την Ρέιντζερς, με τους γηπεδούχους μάλιστα να μένουν με 10 παίκτες από το 40ο λεπτό, αφού ο Τζέιμς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ πέρασε στην επόμενη φάση του Europa League, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε επικρατήσει με 1-0.

Η Φενερμπαχτσέ διέλυσε με 5-2 η Ελσίνκι, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο της επόμενης φάσης. Ο Βαλένσια μόλις στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, για να ξαναχτυπήσει τρία λεπτά αργότερα και να κάνει το 2-0. Ο Ρίσκι στο 27’ μείωσε σε 2-1, με τον Βαλένσια στο 52’ να πετυχαίνει χατ-τρικ και να γράφει το 3-1. Στην συνέχεια του παιχνιδιού η Ελσίνκι πίεζε, προσπαθούσε να βρει το γκολ για να μειώσει το σκορ, το οποίο άργησε να έρθει. Στο 88’ ο Ρίσκι ξανά έκανε το 3-2, ωστόσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σανλιτούρκ έγραψε το 4-2, με τον Πέλτολα δυο λεπτά αργότερα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και να διαμορφώνει το τελικό 5-2!

Ζορίστηκε, αλλά έκανε την ανατροπή και προκρίθηκε η Γαλατασαράι (2-1). Ο Έγκο άνοιξε το σκορ για την Ράντερς στο 11ο λεπτό , δίνοντας από νωρίς ελπίδες στην ομάδα του. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα αλλά η χαρά τους κράτησε μόλις τρία λεπτά αφού στο 48’ ο Πάτρικ φαν Άανχολτ έφερε το ματς στα ίσα, για να έρθει ο Σιμόν Πίζινγκερ στο 59ο λεπτό να στείλει την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της εστίας του και να γράφει το τελικό 2-1, με την ομάδα του Φατίχ Τερίμ να προκρίνεται στους ομίλους.