Ο Γιακουμάκης έστειλε τη Φένλο στα ημιτελικά του κυπέλλου

O Γιώργος Γιακουμάκης, σκόραρε στην κανονική διάρκεια και μοίρασε ασίστ στην παράταση, οδηγώντας την Φένλο στο «διπλό» πρόκρισης στην τετράδα του Κυπέλλου Ολλανδίας επί της Ναϊμέγκεν (1-2).

Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ με κοντινό τελείωμα στο 23ο λεπτό πετυχαίνοντας το 25ο γκολ του στη σεζόν, με τον Γιάνγκα να ισοφαρίζει στο 57′ σε 1-1.

Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί, ο Έλληνας φορ στο φινάλε του πρώτου μέρους του έξτρα ημιώρου μοίρασε την ασίστ στον Σαμπανί, ο οποίος με τελείωμα μέσα από την περιοχή έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Φένλο για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας. Μάλιστα, ο σκόρερ είχε περάσει αλλαγη στο 66ο λεπτό του αγώνα παίρνοντας τη θέση του Τάσου Δώνη, ο οποίος ξεκίνησε βασικός όπως και ο αδερφός του, Χρήστος, με τον τελευταίο να βγάζει όλο το ματς.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Φένλο θα αντιμετωπίσει την Φίτεσε με φόντο το εισιτήριο του μεγάλου τελικού.