Ο Γιάννης έβαλε 43, αλλά οι Μπακς έχασαν 114-106 από τους Χόρνετς στο Σαρλότ (video)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι μπορούσε, πέτυχε 43πόντους κόντρα στους Χόρνετς, αλλά οι έξι απουσίες και η υπερπροσπάθεια απέναντι στους Νετς έφεραν τελικά την ήττα με 114-106.

Το ξεκίνημα των Μπακς στην πρώτη περίοδο δεν ήταν καλό αλλά ωστόσο κατάφεραν γρήγορα να βρουν ρυθμό τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 10 πόντων 17-27 ωστόσο οι Χόρνετς κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να μειώσουν τη διαφορά στους δύο πόντους 27-29.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και έτρεξαν ένα σερί 21-4 μέσα σε εννέα λεπτά. Έτσι κατάφεραν να προηγηθούν με 47-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κάνοντας την ολική ανατροπή.

Στην τρίτη περίοδο οι Χόρνετς ξεκίνησαν πολύ εντυπωσιακά και ήταν ασταμάτητοι στο σκοράρισμα με στα μισά της περιόδου ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά κάνοντας το σκορ 73-59, ενώ οι περίοδος ολοκληρώθηκε υπέρ τους με σκορ 89-75.

Ο «Greek Freak» δεν είχε αντίπαλο ούτε στην τέταρτη περίοδο όπου ήταν ασταμάτητος, με τα «Ελάφια» να προσπαθούν για την ανατροπή, μειώνοντας σε 106-100, με δύο λεπτά για το φινάλε. Αλλά οι Χόρνετς δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη, ήταν ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 114-106.

Για το Μιλγουόκι που έπεσε στο 26-16 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 43 πόντους με 18/20 βολές, 8/14 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής, ο Μίντλετον 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Πόρτις 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά για τους γηπεδούχους που ανέβηκαν στο 21-19 ο Ροζίερ είχε 28 πόντους, ο Μπρίτζες 21 πόντους, ο Μπολ 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ.