Ο Γιάννης συγκλόνισε, αλλά οι Μπακς έχασαν 127-125 από τους Νετς (video)

Μια ανάσα από σπουδαίο διπλό στο Μπρούκλιν βρέθηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς, αλλά, στο τέλος, οι Νετς είχαν περισσότερες λύσεις και πήραν τη νίκη, 127-125, παρά τη, νέα, εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Το ματς ήταν φοβερό με τον Έλληνα φόργουορντ να βρίσκει, απέναντί του, το δίδυμο ΝτουράντΧάρντεν, το οποίο έβαλε 64 πόντους.

Στο πέμπτο λεπτό, οι Νετς προηγήθηκαν 15-10, αφού ο Ντουράντ μπήκε με ανεβασμένες τις στροφές, σκοράροντας επτά πόντους, την ίδια ώρα που ο Αντετοκούνμπο είχε 2/6 σουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Μπακς έβρισκαν τα πατήματά τους, πέτυχαν οκτώ πόντους από έξι λάθη και με σερί 9-0, έκλεισαν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι 28-34. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/19 τρίποντα και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες σε απόσταση ενός πόντου, 57-56, με τους Μίντλετον και Γιάννη να οδηγούν τους Μπακς στο σκοράρισμα.

Μέσα σε τρία λεπτά, στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νετς προηγήθηκαν με +8, 72-64, χάρη σε τρίποντα των Ντουράντ και Γκριν. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν και κρατούσαν σε απόσταση τους φιλοξενούμενους και συντηρούσαν ένα προβάδισμα 11 πόντων, 92-81, μέχρι οι Μπακς να βγάλουν αντίδραση και να μειώσουν σε 94-89, ενόψει τέταρτης περιόδου.
Το τελευταίο 12λεπτο ήταν δραματικό, με τους Μπακς να περνάνε μπροστά, 97-98, αλλά τους Νετς να απαντάνε, με επιμέρους 10-2, για το 107-100. Όμως, Αντετοκούνμπο και Λόπεζ επέτρεψαν στην ομάδα του Μιλγουόκι να φέρει το ματς στα ίσια, 110-110, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα, ο Μίντλετον έδωσε προβάδισμα στους Μπακς, 114-117, με τους Νετς να στηρίζονται στο δίδυμο Χάρντεν-Ντουράντ για το 125-123. Στην αμέσως επόμενη επίθεση τον Μπακς, ο Μίντλετον αστόχησε, οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος και οι Μπακς είχαν την τελευταία επίθεση. Ο Μίντλετον πήγε στην αριστερή γωνία, σούταρε τρίποντο υπό πίεση, αστόχησε και οι Νετς πήραν το θρίλερ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος των Μπακς (34 πόντοι από 11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40 λεπτά), με τον Τζρου Χόλιντεϊ να κάνει συγκλονιστική προσπάθεια και στις δύο άκρες του παρκέ (22 πόντοι από 6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 37 λεπτά) και τον Κρις Μίντλετον να ακολουθεί (25 πόντοι από 10/15 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα) κι ας είχε 0/5 τρίποντα κι ας αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Χάρντεν (34 πόντοι από 10/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 λάθη σε 41 λεπτά) και Ντουράντ (30 πόντοι από 8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά) ηγήθηκαν των γηπεδούχων, με τον Τζο Χάρις να έχει 20 πόντους από 5/7 τρίποντα και τους ΝτιΆντρε Τζόρνταν (12 πόντοι – 12 ριμπάουντ) – Τζεφ Γκριν (14 πόντοι από 4/5 τρίποντα) να ακολουθούν.

Στο 9-6 ανέβηκαν οι Νετς που έχουν 7-4 εντός έδρας, στο 9-5 έπεσαν οι Μπακς που έχουν τέσσερις ήττες σε επτά εκτός έδρας αγώνες.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34, 57-56, 94-89, 125-123

Νετς (Νας): Ντουράντ 30 (8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Γκριν 14 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις 20 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόρνταν 12 (6/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Χάρντεν 34 (10/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 μπλοκ, 6 λάθη), Πέρι 2, Καμπαρό, Σάμετ 5 (1), Μπράουν 8

Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 34 (11/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μίντλετον 25 (10/15 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Λόπεζ 15 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χόλιντεϊ 22 (6/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 8 (2), Πόρτις 4 (7 ριμπάουντ), Κόνατον 9 (3/5 τρίποντα), Φορμπς 4 (2/7 σουτ)