O Γκαρσία έστειλε τον Άρη στην πέμπτη θέση 1-0 τον ΠΑΣ

Πάτησε στην πέμπτη θέση της Super League ο Άρης, που με γκολ του Γκαρσία στο 77’, έσπασε την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε την σημαντική νίκη με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Από την άλλη, ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στους 17 βαθμούς και τη 14η θέση. Οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του Κόρχουτ στο 20ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σεργκελασβίλι, το οποίο δεν έδωσε ο διαιτητής Κουμπαράκης.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης με «όπλο» τον κόσμο του και τον ενθουσιασμό μετά το σημαντικό «διπλό» στην Ξάνθη, προσπάθησε να απειλήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν καλά οργανωμένοι και έκλειναν εξαιρετικά τη μεσοεπιθετική λειτουργία των γηπεδούχων.

Στο πρώτο ημίωρο, η κατοχή ήταν στο 70-30 υπέρ του Αρη, αλλά ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έγινε απειλητικός. Στο 35’ μια ωραία κεφαλιά του Αθανασιάδη έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Σκόνδρας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Άρη, δίχως κανείς να την ακουμπήσει για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, ο Άρης πίεσε ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους, έκανε ευκαιρίες, όμως είχε απέναντί του έναν εκπληκτικό Βελλίδη, ο οποίος πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες του εμφανίσεις και έλεγε «όχι» με εντυπωσιακές επεμβάσεις στις πρωτοβουλίες των ποδοσφαιριστών της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Στο 77 ΄ ωστόσο έπειτα από σουτ του Μαρτίνες, ο Βελλίδης απομάκρυνε με αστάθεια, με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί… λουκούμι στον Γκαρσία και ο τελευταίος με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κούεστα, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Τζανακάκης, Μπάσα (64′ Ματίγια), Σιώπης, Ντιγκινί, Λάρσον (75′ Μαρτίνες), Γκαρσία, Διαμαντόπουλος (88′ Βέλεθ)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Λίλα (82′ Παμλίδης), Σκόνδρας, Κάστρο, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Νικολιάς, Γιάκος (82′ Βιντάλ), Αθανασιάδης, Μάνος (87′ Λεό)