Ο Γκεστράνιους χάρισε στον ΠΑΟΚ τον βαθμό 0-0 με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα

Όλα μηδέν στην Τούμπα όπου ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός σε κακό παιχνίδι δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο δικέφαλος του βορρά μετά από τις δύο νίκες επί Ολυμπιακού και Άρη, ήθελε να δώσει συνέχεια στο θετικό σερί και να σιγουρέψει τη συμμετοχή του στο Europa Conference League της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η ισοπαλία πάντως δεν είναι απογοητευτική, καθώς κράτησε σε απόσταση ασφαλείας επτά βαθμών τον Παναθηναϊκό. Για το τριφύλλι το ματς ήταν ένας «τελικός», αλλά επιθετικά ήταν ανύπαρκτος.

Ο Χρήστος Τζόλης επέστρεψε στο αρχικό σχήμα των πολλών αλλαγών και νέων προσώπων του ΠΑΟΚ, καθώς ο Πάμπλο Γκαρσία εκτός από τα δεδομένα προβλήματα (ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς δεν κατάφερε να ξεπεράσει την ίωση που τον ταλαιπωρεί τις τελευταίες μέρες, εκτός ενδεκάδας έμεινε και ο Ίνγκι Ινγκασον, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο γόνατο), είχε το μυαλό του και στον ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ.

Στο πρώτο 45λεπτο όλα ήταν στο μηδέν. Μετά τα πρώτα 5-10 λεπτά ο «Δικέφαλος», αφού πρώτα οι Ελ Καντουρί και Τζόλης άλλαξαν θέσεις στα άκρα της επίθεσης, πήρε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά με εξαίρεση μια τελική του Τζόλη (7’) μια προσπάθεια του Σφιντέρσκι (12’) και ένα σουτ του Ελ Καντουρί (25’) οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φανούν πιο απειλητικοί για την εστία του Διούδη.

Ο Γκαρσία έριξε με το ξεκίνημα του β’ μέρους τον Κρμέντσικ στο παιχνίδι, αντί του Σφιντέρσκι, δίχως να αλλάξει κάτι στον σχηματισμό και στον τρόπο που η ομάδα του προσπαθούσε να προσεγγίσει την εστία του Παναθηναϊκού. Ο Ουρουγουανός, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έφερε από τον πάγκο τους Σβαμπ και Μουργκ, αντί των Τζόλη και Τσιγγάρα, λίγο αργότερα μπήκε και ο Λάμπρου, αντί του Ελ Καντουρί, με τον Μπόλονι να απαντά βγάζοντας τον Σανκαρέ και περνώντας τον Ενγκμπακοτό.

Παρά τις κινήσεις των δύο πάγκων η εικόνα του αγώνα παρέμενε κακή. Η φάση του 79’ με τον Μακέντα να σκοράρει και το γκολ να μην μετράει ανέβασε προς στιγμή την ένταση. Από κει και πέρα μια καλή προσπάθεια του Κρμέντσικ μέσα στη μεγάλη περιοχή (91’) και το σουτ του Καρλίτος στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψαν τον επίλογο μιας κάκιστης από άποψης θεάματος αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Λύρατζης (80’ Ινγκασον), Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Αουγκούστο, Τσιγγάρας (56’ Σβαμπ), Τζόλης (55’ Μουργκ), Ελ Καντουρί (6’’ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (46’ Κρμέντσικ).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας,  Χατζηθεοδωρίδης, Μαουρίσιο, Νιάς, Σανκαρέ (57’ Ενγκμπακοτό), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (88’ Καρλίτος), Ιωαννίδης (69΄ Καμπετσής).