Ο Γκουαρδιόλα στο ημίχρονο με την Μπάρτον διέταξε… «No mercy»

Τι και αν στο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι προηγούνταν με 4-0 της Μπάρτον για τον πρώτο αγώνα του EFL Cup Αγγλίας; Τι και αν απέναντι τους οι «πολίτες» είχαν μία ομάδα που αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία του Νησιού και τη Δευτέρα (14/01) παίζουν για την Premier League με τη Γουλβς;

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα στο ημίχρονο διέταξε τους παίκτες του να μην δείξουν έλεος, μ’ αποτέλεσμα το «κοντέρ» στο τέλος να γράφει… 9-0!

Μάλιστα, ο Ισπανός τεχνικός στη συνέντευξη Τύπου εξήγησε αυτή τη «συμπεριφορά» τονίζοντας:

«Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην Μπάρτον για αυτό που έχουν κάνει, έχουν νικήσει ομάδες από την Premier League και την Championship και άξιζαν να βρίσκονται εδώ.

Η διαφορά με τις ομάδες της Premier League είναι ο ρυθμός, καθώς παίζουμε με υψηλή ένταση. Χάρη σε αυτό το γεγονός μπορέσαμε και βάλαμε γρήγορα γκολ.

Ήταν σημαντικό να αποκτήσουμε πλεονέκτημα για τη ρεβάνς, δεν περιμέναμε να πετύχουμε τόσα πολλά γκολ αλλά είναι σπουδαίο. Σημαίνει πολλά για εμάς. Στο ημίχρονο μιλήσαμε σχετικά με το να είμαστε αδίστακτοι.

Το να σκοράρουμε είναι ο καλύτερος τρόπος για να σεβαστούμε τη διοργάνωση και τους αντιπάλους.

Εμείς δεν έχουμε πολλούς τίτλους στο μουσείο μας οπότε κάθε φορά που έχουμε την ευκαιρία να προσπαθήσουμε για να βρεθούμε στον τελικό, είμαστε πεινασμένοι. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να βλέπουμε σοβαρά όλα τα παιχνίδια».

Σημειώνεται ότι τελευταία φορά που η Σίτι πέτυχε εννέα τέρματα ήταν πριν 31 χρόνια, ενώ ο Γκουαρδιόλα ισοφάρισε την πιο ευρεία νίκη ως προπονητής (ήταν στον πάγκο της Μπαρτσελόνα στο 9-0 επί της Οσπιταλέτ στις 23 Δεκεμβρίου 2011).