Ο Γκουαρντιόλα έβγαλε το καπέλο του στον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην πήρε αποτέλεσμα από την Μάντσεστερ Σίτι, ωστόσο ο Πεπ Γκουαρντι΄όλα παραδέχθηκε τις δυσκολίες που αντιμετώπισε η ομάδα του στο παιχνίδι.

«Νομίζω πως είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο τι είναι πραγματικά ο Ολυμπιακός. Στο πρώτο μέρος δεν μπορούσαμε να το δούμε γιατί εμείς ήμασταν απίθανοι, ήμασταν καταπληκτικοί αλλά δεν μπορέσαμε να βάλουμε περισσότερα γκολ. Σε αυτό το επίπεδο πρέπει να σκοράρεις όταν έχεις ευκαιρίες και εμείς δεν το κάναμε. Αυτό ήταν το πρόβλημά μας στο πρώτο ημίχρονο. Όταν προηγείσαι με 1-0 όλα είναι πιθανά. Αυτό είναι και μία προειδοποίηση για το τι μπορεί να κάνει ο Ολυμπιακός στο δεύτερο παιχνίδι. Εμείς πάντως είμαστε σε τέλεια κατάσταση, μέσα σε τρία ματς έχουμε πάρει 9 βαθμούς και θέλουμε ακόμα μία νίκη για να πάρουμε την πρόκριση. Αυτή τη νίκη θα την αναζητήσουμε στην Αθήνα» τόνισε ο Καταλανός τεχνικός και κατέληξε:

«Δεν λέω πως φοβηθήκαμε αλλά ήμασταν τυχεροί που κάναμε την δουλειά μας, Οι αντίπαλοι απείλησαν με τον Βαλμπουενά, είχαν πολλούς παίκτες στο κέντρο και μας πίεσαν στο δεύτερο».