Ο Γκριεζμάν καθάρισε για τη Γαλλία 1-0 στο Σαράγιεβο τη Βοσνία

Η Γαλλία πέρασε δια… πυρός και σιδήρου από το Σαράγιεβο, επικρατώντας 1-0 της Βοσνίας, χάρη στο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν. To αποτέλεσμα διατήρησε τους «τρικολόρ» στην κορυφή του τέταρτου ομίλου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ανεβαίνοντας έτσι στους 7 βαθμούς. Από την άλλη, οι Βόσνιοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με μόλις έναν βαθμό, αυτό στην πρεμιέρα με τη Φινλανδία.

Για ακόμα ένα παιχνίδι στα προκριματικά, οι Γάλλοι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, ωστόσο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Εκείνη αντιθέτως που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο ήταν η Βοσνία στο 24′ και το 26′, με τον Λιορίς να δείχνει την κλάση του σαν κίπερ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ, το οποίο βρήκαν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα, μετά από ωραίο γύρισμα του Ραμπιό από τα αριστερά, ο Γκριεζμάν βρέθηκε μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής, και με σεντερφορίσια κεφαλιά άνοιξε το σκορ, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος.

Στο άλλο ματς του ομίλου, το αδύναμο Καζακστάν σόκαρε την Ουκρανία, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Κίεβο (1-1). Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική ισοπαλία των γηπεδούχων σε ισάριθμες αγωνιστικές στον όμιλο, αποτελέσματα που τους κρατούν, έστω και οριακά, στη δεύτερη θέση του γκρουπ.

Στο Κίεβο, η Ουκρανία είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με το Καζακστάν, ωστόσο κατάφερε και άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για τη δεύτερη θέση. Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ στο 20′ με κοντινή προβολή του Γιέραμτσουκ, ενώ στη συνέχεια έχασαν πολλές ευκαιρίες για να κλειδώσουν τη νίκη. Το Καζακστάν στη μοναδική καλή στιγμή του μπόρεσε και έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μουζίκοφ να πιάνει ένα ωραίο σουτ στο 59′.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ουκρανία πίεσε ασφυκτικά για το δεύτερο γκολ, ζήτησε πέναλτι στο 89′ για ανατροπή του Ντόνβουκ, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα έμεινε μέχρι τέλους.