Ο Ιωαννίδης έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον Παναθηναϊκό 1-0 τη Λαμία

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας 1-0 στο «Απόστολος Νικολαϊδης», στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το γκολ ήλθε νωρίς χάρη στην ωραία ενέργεια του Κώτσιρα και το εντυπωσιακό τελείωμα του Ιωαννίδη στο 19ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική παρουσία και να μπορούσαν να «καθαρίσουν» την πρόκριση για τον τελικό, αλλά ο Σαράνοφ νικήθηκε μόλις μία φορά.

Ο Παναθηναϊκός δικαιούται να διαμαρτύρεται για τον μη καταλογισμό πέναλτι  σε χέρι που έκανε ο Τζανετόπουλος στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Σιδηρόπουλο και Ευαγγέλου να λένε «παίζεται»…

Ο Παναθηναϊκός θα πάει στην Φθιώτιδα την επόμενη Τετάρτη (27/04) για να σφραγίσει το «εισιτήριο» για τον τελικό της 21ης Μαΐου.

Η Λαμία προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, προκειμένου να διασφαλίσει το μηδέν και να χτυπήσει σε κάποια γρήγορη αντεπίθεση.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε απέναντι στο 1-0 μόλις στο 2’, όταν ο Γκατσίνοβιτς γέμισε από δεξιά, ο Αϊτόρ έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Οι «πράσινοι» πήραν την κατοχή στην συνέχεια και παρότι δυσκολεύτηκαν από την παρουσία σχεδόν όλης της ομάδας της Φθιώτιδας πίσω από την μπάλα, βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ… Από την πολύ καλή ενέργεια του Κώτσιρα, ο οποίος αρχικά έκοψε την επίθεση του αντιπάλου, στη συνέχεια βγήκε στην κόντρα και βρήκε με ωραία κάθετη τον Ιωαννίδη, που πλάσαρε έξοχα με το αριστερό του πόδι, για το 1-0, στο 19’!

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έψαξε και για ένα δεύτερο γκολ άμεσα. Ωστόσο, το σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 23’ πέρασε λίγο άουτ, ενώ άστοχη ήταν και η προσπάθεια του Αϊτόρ, δέκα λεπτά μετά.

Ο Παναθηναϊκός κατέγραψε την σπουδαιότερη του φάση για το 2-0 στο 43ο λεπτό, όταν ο Σαραμαντάς πρόλαβε να… πάρει την μπουκιά από το στόμα του Ιωαννίδη, από το γέμισμα του Χουάνκαρ.

Η Λαμία αποφάσισε να πιέσει ψηλά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και… λίγο έλειψε να δικαιωθεί, καθώς ο Χουάνκαρ δεν κατάλαβε την παρουσία του Νούνιες, που σέντραρε από δεξιά, αλλά ο Κώτσιρας πρόλαβε τον Ελευθεριάδη, στο 45’. Στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, από λάθος του Βέλεθ και κλέψιμο του Νούνιες, ο Τάιρον έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, καθώς αν και αμαρκάριστος σούταρε άστοχα έξω από την περιοχή…

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό ήταν ίδιο με εκείνο του πρώτου, καθώς το «τριφύλλι» μπήκε… φουριόζο για να κάνει το 2-0.

Μόλις στο 48ο λεπτό, ο Σαράνοφ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ιωαννίδη, ενώ εννιά λεπτά μετά, ο Βέλεθ αστόχησε ανενόχλητος με κεφαλιά λίγο έξω από την μικρή περιοχή.

Η… πολιορκία του Παναθηναϊκού στα καρέ των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, όπως και η αδυναμία των παικτών του να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοφ για δεύτερη φορά.

Δύο σουτ εκτός περιοχής του Βιγιαφάνιες κατέληξαν κόρνερ, ενώ άλλες δύο κεφαλιές των Ιωαννίδη και Γκατσίνοβιτς, στο 63’ και στο 64’ αντίστοιχα, είχαν σαν αποτέλεσμα την εντυπωσιακή επέμβαση του Σαράνοφ στην πρώτη και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ στην δεύτερη περίπτωση!

Απογοήτευσε με τη διαιτησία του ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (72’ Μαουρίσιο), Γκατσίνοβιτς (72’ Καρλίτος), Παλάσιος, Ιωαννίδης (85’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (80’ Βιτάλ).

Λαμία: (Τζιανλούκα Φέστα): Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Λούκας, Μαζουλουξής (46’ Σιμόν), Σαραμαντάς, Νούνιες, Μπεχαράνο (88‘ Γκεντσογλου), Τάιρον (70’ Τζανδάρης), Ελευθεριάδης (70’ Ρόμανιτς), Καραμάνος (62’ Μανούσος).