Ο Ιωαννίδης έστειλε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή 0-2 στο Περιστέρι

Ξανά στην κορυφή ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» επικράτησε του Ατρόμητου 2-0, στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan Super League με σούπερ σταρ τον Φώτη Ιωαννίδη.

Ο Έλληνας σέντερ φορ, άνοιξε το σκορ με… γκολάρα στο 49’ και διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με κερδισμένο πέναλτι το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ, στο 63’!

Οι «πράσινοι» δεν κινδύνευσαν -ουσιαστικά- σε κανένα σημείο του αγώνα, έχοντας μάλιστα και χαμένες ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ, απέναντι στην ομάδα των δυτικών προαστίων.

Ο Παναθηναϊκός επανήλθε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, με 61 βαθμούς στο +2 από την δεύτερη ΑΕΚ.

Ο Ατρόμητος παρέμεινε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 29 πόντους, ενώ η αναμέτρηση στιγματίστηκε και από την ημίωρη διακοπή λόγω των επεισοδίων που προκάλεσαν οπαδοί των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και πήρε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα, αλλά ήταν ο Ατρόμητος εκείνος που είχε την πρώτη μεγάλη φάση για γκολ..

Μόλις στο 3’ και από γλίστρημα του Κώτσιρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Ρομπάιγ πήρε τη μπάλα, πάτησε περιοχή και σούταρε, αλλά ο Σάρλια πρόλαβε να βάλει την κόντρα διώχνοντας σε κόρνερ!

Οι «πράσινοι» πάτησαν περιοχή για πρώτη φορά στο 9’, με την κεφαλιά του Μαντσίνι ωστόσο να περνάει άουτ, ενώ ακολούθησε η διακοπή σχεδόν μισής ώρας, λόγω των επεισοδίων που έγιναν από οπαδούς των γηπεδούχων.

Η επανέναρξη βρήκε αμφότερες τις ομάδες «μουδιασμένες», ωστόσο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει ψηλά και κατέγραψε την επόμενη τελική του στο 18ο λεπτό, όταν ο Κλεϊνχέισλερ έκανε ξαφνικό σουτ από 20 μέτρα, αναγκάζοντας τον Γιαννιώτη να διώξει σε κόρνερ…

Οι Περιστεριώτες κατάφερναν να κλείνουν καλά τους χώρους, ψάχνοντας μια «καλή» αντεπίθεση, κυρίως από την δεξιά πλευρά. Βλέποντας τον αφύλακτο Ντε Μποκ να στέλνει την κεφαλιά του στο πρώτο δοκάρι εκτός εστίας, στο 21’.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο, να κυκλοφορούν την μπάλα και να βρίσκουν τις φάσεις για να προηγηθούν.

Δεν τα κατάφεραν όμως, με τον Μαντσίνι να χάνει διπλή ευκαιρία για το 0-1, όταν σε αντεπίθεση στο 31ο λεπτό ο Παλάσιος τον έβγαλε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη, που αρχικά τον νίκησε, ενώ στην επαναφορά ο Αργεντινός εξτρέμ πλάσαρε ψηλά και άστοχα προ κενής εστίας!

Παράλληλα, στο 43’, ο Παναθηναϊκός είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Ιωαννίδη να κατεβάζει ωραία την μπάλα στην περιοχή και να σουτάρει, για να διώξει εντυπωσιακά στην αριστερή γωνία ο Γιαννιώτης…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να κεφαλαιοποιεί την ανωτερότητά του με το… καλημέρα και τον Ιωαννίδη να λύνει τον «γόρδιο δεσμό», στο 49’, αποφεύγοντας τον Κούεν αρχικά, μετά τον Χατζηισαϊα και με «κεραυνό» να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Γιαννιώτη!

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είδε τον Παλάσιος να χάνει μια ακόμα ευκαιρία για το 0-2, στο 52’, αλλά και τον Σάρλια να αποχωρεί τραυματίας λίγο πριν τη συμπλήρωση μας ώρας αγώνα.

Η ομάδα του όχι μόνο δεν πτοήθηκε, αλλά ήταν εκείνη που σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε από τον Μαυρομμάτη, η παράβαση δόθηκε έστω και σε… δεύτερο χρόνο, με την χρήση VAR και ο επιθετικός του Παναθηναϊκού πέτυχε το 0-2 στο 63ο λεπτό!

Ο διαιτητής Ευαγγέλου δεν είδε σε real time την ανατροπή του Ιωαννίδη από τον Μαυρομμάτη και χρειάστηκε να πάει στο VAR για να δώσει το πέναλτι. Έβγαλε το ματς χωρίς να κάνει χρήση τη κάρτας του, αφού δεν έγινε και σκληρό παιχνίδι, ενώ δεν είχε άλλη «δύσκολη» φάση.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κούεν, Κλωναρίδης, Αγκιμπού, Ρομπάιγ, Τζαβίδας (46′ Κιάρτανσον).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια (59′ Πούγγουρας), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Μαντσίνι, Παλάσιος, Κλεϊνχέισλερ (68′ Τσέριν), Ιωαννίδης.