Ο Ιωνικός απέδρασε από την Πάτρα στο 98΄ νίκησε 0-1 την Παναχαϊκή

Νικητής στο θρίλερ της Πάτρας βγήκε ο Ιωνικός που επικράτησε 1-0 της Παναχαϊκής με γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προσφέρουν θέαμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, μετρώντας ελάχιστες ευκαιρίες. Αντίθετα, ή ένταση ήταν αυτή που κυριάρχησε, με το παιχνίδι να διακόπτεται για περίπου πέντε λεπτά στο 80′ για σύρραξη μεταξύ παικτών, με αφορμή το τράβηγμα του Ομάρ στον Τσερούτι, σε διεκδίκηση της μπάλας.

Ο παίκτης που αποτέλεσε την πηγή της έντασης, ήταν και ο λυτρωτής για τους Νικαιώτες. Ο Ομάρ στο 98′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παίρνοντας το ριμπάουντ από την εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο που προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Με το τρίποντο ο Ιωνικός ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, όσους έχουν και τα Τρίκαλα και έναν πίσω από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό. Η Παναχαϊκή από την άλλη έμεινε στην πέμπτη θέση με εννέα βαθμούς, μαζί με τον Εργοτέλη, ο οποίος έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Με ανατροπή πέρασαν από τα Χανιά τα Τρίκαλα 2-1, παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ ως το 82′.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 40′ με πέναλτι του Διαμαντόπουλου, που υποδείχτηκε μετά από χέρι του Σουλιώτη σε σουτ του Καρλίτο.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη, όμως, έφερε τα πάνω κάτω μέσα σε ενάμισι λεπτό. Στο 82′ ο Σουλιώτης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου ισοφάρισε σε 1-1 και στο 84′ ο Αλμπάνης με πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Την πρώτη του φετινή νίκη πανηγύρισε με εντυπωσιακό τρόπο ο Απόλλων Λάρισας, που επικράτησε 3-0 του Καραϊσκάκη Άρτας.

Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 41′ ο Στέφανος Αθανασιάδης, ο οποίος σκόρερ δύο χρόνια μετά το τελευταίο του γκολ. Ο Μπάμπης στο 46′ διπλασίασε τα τέρματα, ενώ ο Μπαστιανός στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.