Ο Ισπανός Μανθάνο εκτέλεσε τον Ολυμπιακό στη Μασσαλία 2-1 με δύο πέναλτι

Ο Ισπανός διαιτητής Χεσούς Χιλ Μανθάνο εκτέλεσε τον Ολυμπιακό στο Βελοντρόμ και με δύο πέναλτι που έδωσε στο δεύτερο ημίχρονο μετέτρεψε την ερυθρόλευκη νίκη, σε ήττα 2-1 από τη Μαρσέιγ.

Ο ρέφερι καταλόγισε δύο φορές την εσχάτη των ποινών σε βάρος του Ολυμπιακού σε 20 λεπτά (55’, 75’) κι επέτρεψε στους Μασσαλούς να ελπίζουν ότι την τελευταία αγωνιστική μπορούν ν’ αρπάξουν από τους Πειραιώτες το εισιτήριο για το Europa League. O Oλυμπιακός υπερτερεί στην ισοβαθμία της Μαρσέιγ και υποδέχεται την αδιάφορη βαθμολογικά Πόρτο, ενώ οι Γάλλοι πάνε στην Αγγλία απέναντι στην πρώτη του ομίλου Μάντσεστερ Σίτι.

Το πρώτο πέναλτι, ήταν υπέρ του δέοντος αμφισβητούμενο. Η αρχή έγινε στο 53’. Ο Μανθάνο αρχικά δεν έδωσε τίποτα στο άτσαλο μαρκάρισμα του Σισέ στον Τοβάν και άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα το… ξανασκέφτηκε, σταμάτησε τον αγώνα και περίμενε το VAR να του πει τι έχει γίνει. O VARίστας δεν είδε κανένα πέναλτι και ο Μανθάνο αποφάσισε να πάει ο ίδιος στο μόνιτορ να δει τη φάση.

Επιστρέφοντας στον αγωνιστικό χώρο έδειξε το σημείο του πέναλτι. Μια φάση, στην οποία δεν ξεκαθαρίστηκε ποτέ, παρά τα πολλά ριπλέι, εάν το μαρκάρισμα του Σισέ ήταν εντός ή εκτός περιοχής. Ο Μανθάνο με το «έτσι θέλω» έβαλε την Μαρσέιγ ξανά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1 με τον Παγέ.

Στο 73’ ο Ισπανός διαιτητής τα έκανε και πάλι… θάλασσα. Αρχικά έδωσε φάουλ σε χέρι του Ραφίνια έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού και στη συνέχεια άλλαξε την απόφασή του και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Δεύτερο πέναλτι μέσα σε λίγα λεπτά για την Μαρσέιγ. Ένα πέναλτι για γέλια, αφού ο Βραζιλιάνος μπακ των Πειραιωτών αφενός έχει βγει από την περιοχή του Ζοσέ Σα, αφετέρου δεν υπάρχει καμία παράβαση, αφού το χέρι του είναι σε φυσική θέση, καθώς ο Βραζιλιάνος προσπαθεί να προφυλάξει το πρόσωπό του!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που χωρίς φάση πέτυχε δύο γκολ. Ο Σα δεν έκανε κάποια αξιόλογη επέμβαση κι όμως οι ερυθρόλευκοι επιστρέφουν άποντοι.

Σε αντίθεση με προηγούμενα ματς, η παρουσία του Φορτούνη στην ενδεκάδα, αποδείχθηκε επιδραστική στο παιχνίδι όλης της ομάδας, καθώς ο μίστερ 7 και ζήτησε και πήρε και κράτησε τη μπάλα, δίνοντας ανάσες και μέτρα προς την επίθεση.

Η πρώτη επίσκεψη της γαλλικής ομάδας προς την εστία του Σα ήταν ένα πλασέ του Κουζάνς, εντός περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, σε γρήγορη αντεπίθεση ο Μπουχαλάκης τάισε υπέροχα τον Φορτούνη στην κίνηση από αριστερά, αλλά η ασίστ προς τον Αραμπί κόπηκε τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο, έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό Φορτούνη, Βρουσάι και ασίστ στον Καμαρά, ο Μαντί έπειτα από προσποίηση πυροβόλησε με το αριστερό, ξέρανε τον Μανταντά για το 0-1 (33’). Ένας Ολυμπιακός νοικοκυρεμένος, σωστά τακτοποιημένος στο γήπεδο, με μυαλό και συνοχή έφερε τον αγώνα εκεί που ήθελε. Δύο προσπάθειες στην εστία, η μία στο δίχτυ σε ένα κομβικό χρονικό σημείο.

H εικόνα της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς στο δεύτερο μέρος δεν ήταν ανάλογη του πρώτου όπου ήταν κυρίαρχοι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έστω κι αν έπεσαν από τον πύργο του Άιφελ και βρήκαν πορτοφόλι να φτάσουν σε μια νίκη που δυσκολεύονταν να πιστέψουν με βάση την εικόνα τους… Ο Ολυμπιακός έκλεισε το παιχνίδι με δύο αλλαγές, αυτή του Μασούρα αντί του Εμβιλά στο 79ο λεπτό και τον Σουντανί αντί του Βρουσάι στις καθυστερήσεις. Τεράστια ευκαιρία χάθηκε από τον Σισέ στο 93’ να κόβεται τελευταία στιγμή από τον Αλβάρο, για έναν Ολυμπιακό που πάλεψε εως το τελευταίο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο 2-2.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85′ Γκέιγ), Καμαρά, Κουζάνς (56′ Σανσόν), Τοβέν (90’+5′ Ακέ), Μπενεντέτο (46′ Ζερμέν), Παγέτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (79′ Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (90’+2′ Σουντανί), Φορτούνης, Αραμπί.