O Καρίμ μίλησε τελευταίος και η ΑΕΚ πέρασε 1-2 από την Τρίπολη

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έβγαλε ξανά το φίδι από την τρύπα για την ΑΕΚ που πήρε σπουδαία νίκη στην Τρίπολη 1-2 επί του Αστέρα, τρεις μέρες μετά την σοκαριστική ήττα από τη Ζόρια. H ΑΕΚ, υποχρέωσε τον Αστέρα Τρίπολης στην πρώτη του εντός έδρας ήττα μετά από 13 παιχνίδια και τον Δεκέμβριο του 2019!

Η Ένωση ανέβηκε τρίτη και βρίσκεται στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Στους 12 βαθμούς και στην 6η θέση παραμένει ο Αστέρας Τρίπολης.

Στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ αγωνίζεται την άλλη αγωνιστική ο Αστέρας Τρίπολης, υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στο αθηναϊκό ντέρμπι η ΑΕΚ!

Η έκβαση του πρώτου ημιχρόνου δεν θα μπορούσε να είναι πιο αντικατοπτριστική των φετινών αδυναμιών της ΑΕΚ. Αφενός, για ένα ακόμα ματς φάνηκε πως η ομάδα του Καρέρα δεν έχει το εύκολο γκολ και αφετέρου πως είναι επίφοβη σε επίπεδο ανασταλτικής λειτουργίας. Και αυτό διότι η Ένωση πέτυχε ένα γκολ ενώ με βάση την εικόνα του αγώνα θα έπρεπε να έχει πετύχει τουλάχιστον άλλα δυο ενώ στον αντίποδα, μια ορθολογική επίθεση ήταν αρκετή για να πετύχει ο -κατά τα άλλα πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο- Αστέρας το γκολ της ισοφάρισης.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 13′ με τον Λιβάγια να νικάει από κοντά τον Παπαδόπουλο με δυνατό δεξί σουτ ενώ τόσο πριν όσο και μετά το τέρμα του Κροάτη, η Ένωση είχε το πάνω χέρι στην κυκλοφορία της μπάλας, οι παίκτες της άλλαζαν τη μπάλα με πολύ όμορφους συνδυασμούς και πατούσαν με απειλητικούς όρους την αντίπαλη περιοχή αλλά στην τελική προσπάθεια, τα έκαναν «μούσκεμα».

Αποτέλεσμα; Ίσχυσε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου στο 44΄ όταν μόλις στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη του Αστέρα στα καρέ της Ένωσης ήρθε η ισοφάριση με τον Μπαράλες να νικάει στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι και να κάνει το 1-1.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας μπήκε πολύ καλύτερα, πρέσαρε πιο συντονισμένα και δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να επιβάλλει τον ρυθμό της με τόσο κυριαρχικούς όρους όσο στο πρώτο ημίχρονο. Η Ένωση παρ’ όλα αυτά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 58′ όταν έπειτα από υπέροχη εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Λιβάγια, Βασιλαντωνόπουλο και Σακχόφ, η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ και αυτός από θέση βολής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ένωση.

Το παιχνίδι συνέχισε να κινείται στην κόψη του ξυραφιού και η αμυντική αστάθεια της ΑΕΚ επέτρεπε στον Αστέρα Τρίπολης να κάνει συνεχώς γεμίσματα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίες ήταν επικίνδυνες. Ωστόσο οι ευκαιρίες που δημιούργησαν οι Αρκάδες δεν έφεραν το γκολ της ισοφάρισης.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Κώτσιρας, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε (84′ Ιγκλέσιας), Σίτο (46′ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Κρέσπι (84′ Λέο Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Ινσούα, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος (90′ Χνιντ), Τάνκοβιτς (79′ Σιμόες), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (71′ Ολιβέιρα)