Ο Κασάδο στο 80΄ κράτησε ζωντανό το όνειρο της Ξάνθης(1-0 τη Λάρισα)

Όταν το όνειρο της ευρωπαϊκής εξόδου άρχισε να… σβήνει στην Ξάνθη, ήρθε ο Κασάδο στο 80’ και έφερε τη λύτρωση. Η ακριτική ομάδα νίκησε δύσκολα 1-0 την ΑΕΛ (έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 62’ λόγω αποβολής του Γκόλια) για την 29η αγωνιστική της Super League και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης, που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.

Έτσι, εξακολουθεί να ισοβαθμεί με τον Αστέρα Τρίπολης, που επίσης νίκησε 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης και όλα θα κριθούν στην αυλαία. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό και η ομάδα της Αρκαδίας επίσης εκτός έδρας τον Παναιτωλικό. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, υπερτερούν οι Αρκάδες.

Η Ξάνθη μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση και στο 8’ ο Μεχία εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο, δεν μπορούσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έδιναν έμφαση στην άμυνα και προσπαθούσαν, ανεπιτυχώς όμως, να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Γι’ αυτό και μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, δεν υπήρχε τίποτε άλλο αξιοσημείωτο στην αναμέτρηση. Στο 39’ η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Κρίζμαν, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, αλλά νικήθηκε από τον Σέρβο τερματοφύλακα. Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι «βυσσινί» είχαν σουτ με τον Ντέλετιτς, αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε, ενώ στην επόμενη φάση, οι «ακρίτες» προσπάθησαν να απειλήσουν, αλλά ο Κάστρο δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή από κοντινή απόσταση. Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν εκ νέου κοντά στο γκολ, αλλά μετά από γύρισμα του Κρίζμαν και κόντρα αμυντικού, ο Ζίβκοβιτς κράτησε το μηδέν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σέρβος νίκησε για άλλη μια φορά τον Κροάτη επιθετικό και στο 62’ η ΑΕΛ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκόλια. Αρχικά δέχθηκε κίτρινη κάρτα, αλλά διαμαρτυρήθηκε έντονα και ο διαιτητής του έδειξε και δεύτερη, στέλνοντάς τον στα αποδυτήρια.

Αγωνιζόμενη με παίκτη παραπάνω, η Ξάνθη πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεζε, προκειμένου να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Η προσπάθειά της καρποφόρησε στο 80’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Θεοδωρόπουλος δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και ο Κασάδο με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε τίποτε και οι «ακρίτες» πανηγύρισαν τη νίκη, με την οποία διατήρησαν τις ελπίδες τους για έξοδο στο Europa League.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης (69’ Φασίδης), Ντε Λούκας, Τριάδης (46’ Κάστρο), Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας (42’ Κασάδο), Γέντρισεκ, Σιλά, Μπρίτο.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος, Ναζλίδης, Ντέλετιτς, Κριζμάν, Γκόλιας, Γκοΐκοβιτς, Αγκάνοβιτς, Γιοβάνοβιτς, Μλαντένοβιτς, Μπάλλας, Λεοζίνιο (65’ Καρατάσιος).