Ο Κλωναρίδης στο 92΄ κράτησε όρθια στη Νέα Σμύρνη την… μισή ΑΕΚ 1-1 με Πανιώνιο

Ο Βίκτωρ Κλωναρίδης κράτησε όρθια στη Νέα Σμύρνη την…μισή ΑΕΚ, καθώς με ένα σουτ εκτός περιοχής στο 92’, ισοφάρισε 1-1 τον Πανιώνιο.  Οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να προηγηθούν με τον Εμμανουηλίδη στο φινάλε του α’ μέρους, ωστόσο στην επανάληψη και από την στιγμή που ο Κότνικ έκανε σπουδαίες επεμβάσεις, είχαν πολύ κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν για δεύτερη φορά και να καθαρίσουν το ματς πιο νωρίς.

Ο Τσιντώτας επενέβη σωτήρια σε δύο περιπτώσεις, και έτσι ήρθε ο Κλωναρίδης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων για να σώσει τον έναν πόντο για την ΑΕΚ, που παρέμεινε στο -8 από την 2η θέση και τον ΠΑΟΚ. Ο Πανιώνιος πήγε στους 12 βαθμούς.

Με την ΑΕΚ να παίζει χωρίς τους Λόπες, Κρίστιτσιτς, Ολιβέιρα, Λιβάγια, Βράνιες, Οικονόμου, Γιακουμάκη, Τσιγκρίνσκι και Γαλανόπουλος, η ευκαιρία του Πανιωνίου για ένα αποτέλεσμα που θα του έδινε ελπίδες να διεκδικήσει την αποφυγή της τελευταίας θέσης στα play out, ήταν μεγάλη. Και παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να την αρπάξει, την κυνήγησε από το πρώτο λεπτό.

To ματς ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να χάνει την πρώτη ευκαιρία, όταν ο εξαιρετικός Οικονομίδης πάτησε για τον Τσιλούλη, που γύρισε στον Αραμπούλι, αλλά ο Γεωργιανός δεν μπόρεσε να βάλει το σώμα του πίσω από την μπάλα. Στο 8ο λεπτό πάλι οι γηπεδούχοι απείλησαν, αυτή τη φορά από στημένη μπάλα με τον Ντομίνγκες να πιάνει κεφαλιά ανενόχλητος με τον Τσιντώτα να απομακρύνει σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία.

Απέναντι σε ένα ψυχωμένο Πανιώνιο, η Ένωση αντιλήφθηκε πως θα πρέπει ν’ ανεβάσει στροφές, ωστόσο μόνον ο Βέρντε έμοιαζε να κατανοεί τη δυσκολία του ματς και να τα δίνει όλα. Στο 25’ ο Κότνικ θα κάνει μεγάλη επέμβαση όταν ο Μάνταλος θα πασάρει στον Σαμπανάτζοβιτς που πλασάρει λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι, για να κάνει μεγάλη επέμβαση ο Σλοβένος πορτιέρε. Η Ένωση είχε εξαιρετική στιγμή και στο 40’ με το σουτ του Βέρντε έξω από την περιοχή το οποίο εξουδετέρωσε επίσης ο Κότνικ, ενώ από το κόρνερ δεν μπόρεσε ο Σβάρνας από το δεύτερο δοκάρι, να στείλει την μπάλα προς την εστία.

Όσο η ώρα περνούσε στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ αύξανε την ένταση της πίεσής της, ωστόσο ήταν φλύαρη, κυρίως με τον Αραούχο και τον Αλμπάνη να έχουν πολλές λάθος επιλογές στα τελειώματά τους. Έτσι φτάσαμε στο φινάλε του α’ μέρους με την Ένωση, να δέχεται γκολ από δική της εκτέλεση κόρνερ. Ο Πανιώνιος πήρε την μπάλα με τον Τσιλούλη, αυτός έβγαλε μια βαθιά αλλαγή παιχνιδιού για τον Αραμπούλι. Τον Γεωργιανό πρόλαβε ο Βέρντε, ωστόσο το κακό σουτ που έκανε, βγήκε σαν σέντρα επί της ουσίας στον Εμμανουηλίδη, που σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ, σοκάροντας την φιλοξενούμενη.

Με την έναρξη του β’ μέρους, ο Καρέρα αντικατέστησε τον Αλμπάνη, έχοντας κάνει έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του στα αποδυτήρια. Ωστόσο η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αλλάξει δραματικά την εικόνα της, αφού φάσεις έβγαζε, αλλά χωρίς καθαρό μυαλό όταν βρισκόταν απέναντι στον Κότνικ, ενώ ο Πανιώνιος έβρισκε συνεχώς χώρους. Στο 58’ σε μια βαθιά μπαλιά, ο Αραμπούλι θα φύγει ξανά μόνος του, για να αποφύγει και τον Τσιντώτα, που όμως τον ανάγκασε να πάει αριστερά, να καθυστερήσει να τελειώσει την φάση και να στείλει την μπάλα άουτ.

Στο 63’ ο έξοχος Κότνικ θα κάνει άλλη μια μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του Σιμόες μετά από γύρισμα του Κλωναρίδη. Στο 66’ σε αντεπίθεση που δεν ολοκληρώθηκε, στο 70΄με την εκπληκτική επέμβαση του Τσιντώτα σε σουτ του Τσιλούλη και στο 73’ όταν ο Εμμανουηλίδης πλάσαρε αλλά ο πορτιέρε της Ένωσης απέκρουσε (άσχετα αν δεν το είδε ο διαιτητής). Η ΑΕΚ έμοιαζε εγκλωβισμένη και χωρίς να μπορεί να απειλήσει για να φτάσουμε, αφού ο σκόρερ της Ένωσης είχε μια προειδοποιητική φάσης προς το τέλος, να σώσει τον έναν βαθμό.

Στο 92΄ ο Κλωναρίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε λίγο και στον Σταυρόπουλο και κατέληξε στο αριστερό «Γ» διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 για την Ένωση.

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης (84’ Λυμπεράκης), Παπαγεωργίου, Εμμανουηλίδης (90+1’ Καμαρά), Τσιλούλης, Παπανικολάου, Αραμπούλι (89’ Ρέτσος)

ΑΕΚ : Τσιντώτας, Χουλτ, Λάτσι, Σβάρνας, Παουλίνιο, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (71’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Αλμπάνης (46’ Κλωναρίδης), Βέρντε (77’ Μαχαίρας), Αραούχο