Ο Κνετ χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ 1-3 στο Αγρίνιο

Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού Κνετ κρέμασε την ομάδα του και προσέφερε στον ΠΑΟΚ στο πιάτο τη νίκη 1-3 στο Αγρίνιο. Με το σκορ 1-1 στο 88΄ ο Αυστριακός γκολκίπερ παράτησε τη γωνία του και πήγε πίσω από το τείχος της ομάδας του με αποτέλεσμα ο Νινούα να στείλει με άνεση τη μπάλα στ’ ανυπεράσπιστα δίχτυα. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με πέναλτι ο Τσόλακ που άνοιξε λογαριασμό στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός έχει αποδειχθεί ο καλύτερος πελάτης του ΠΑΟΚ καθώς συμπλήρωσε 12 σερί ήττες απέναντι στον δικέφαλο του βορρά, εκ των οποίων τις επτά ως γηπεδούχος.

Η αλλαγή τεχνικής ηγεσίας και αυτόματα συστήματος ήταν φυσικό κι επόμενο να φέρει αλλαγή στη φυσιογνωμία (μικρή ή μεγάλη) του παιχνιδιού του ΠΑΟΚ. Οι ποδοσφαιριστές του Γκαρσία, όπως συμβαίνει άλλωστε σε τέτοιες περιπτώσεις, έδειξαν μεγάλη θέληση για το αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε 18 λεπτά για να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ, με τον Σφιντέρσκι να ανταποδίδει για την εμπιστοσύνη, πιάνοντας από το ύψος του πέναλτι την κεφαλιά, μετά από σέντρα ακριβείας του Σβαμπ, αιφνιδιάζοντας τον Κνετ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει…

Με διάθεση, όρεξη και φρεσκάδα, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του α΄ ημιχρόνου, δημιουργώντας διαρκώς ρήγματα στις γραμμές του Παναιτωλικού που αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα στα πόδια του και να πατήσει καλά στο γήπεδο. Η εικόνα αυτή επέφερε και τις φωνές του Λουτσιάνο, ο οποίος ανέλαβε υπηρεσιακός στους Αγρινιώτες μετά την αποχώρηση του Μάκη Χάβου.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς αλλά δεν κατάφεραν να βρεθούν με αξιώσεις στην εστία του Ζίβκοβιτς, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έδειχνε να αρκείται στο γκολ του Σφιντέρσκι παρά τη σωρεία ευκαιριών. Ένα γκολ που -εκ του αποτελέσματος- δεν αποδείχθηκε αρκετό για τους φιλοξενούμενους, με τον «κορυφαίο» για τον Παναιτωλικό -Αριγίμπι- να εκτελεί τον ΠΑΟΚ από την άσπρη βούλα για το 1-1 στο 54′ μετά το πέναλτι που υπέδειξε ο Τζήλος στην ανατροπή του παίκτη από τον Ίνγκασον.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη, οι Αγρινιώτες φρόντισαν να βάλουν δύσκολα στον ΠΑΟΚ, διαχειρίστηκαν έξυπνα την ισοφάριση, με τον Πάμπλο Γκαρσία να προχωρά σε αλλαγές μεσοεπιθετικά, ζητώντας από τα χαφ του καθαρό μυαλό και μεγαλύτερη δημιουργία. Όσο περνούσε η ώρα, όμως, ήταν σαφές πως ο Δικέφαλος, σε αντίθεση με την πίεση που έβγαλε στο πρώτο μέρος, καταγράφοντας δέκα τελικές, σε διάστημα 27 λεπτών στο δεύτερο, απείλησε μόλις μία φορά!

Τελικά, το «τρίποντο» για τον ΠΑΟΚ είχε την υπογραφή Νινούα που ήρθε από τον πάγκο και με φάουλ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Κνετ άγνωστο γιατί έφυγε από τη γωνία του και πήγε πίσω από το τείχος.

Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με τον δικέφαλο του βορρά να φθάνει και σε τρίτο γκολ με πέναλτι του Τσόλακ στο 94΄ που καταλογίστηκε σε χέρι του Καρασαλίδη από τον πολύ καλό διαιτητή Θανάση Τζήλο.

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Ντάλσιο, Ντίας (70’ Τσιγγάρας), Μεντόσα (79’ Άλβαρες), Αριγίμπι, Γιακόλις και Βέργος (64’ Ντουάρτε)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ουαγκέ (82′ Ροντρίγκο), Σβαμπ (66’ Εσίτι), Ελ Καντουρί (82′ Νινούα), Τζόλης (61’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Σβιντέρσκι (66’ Τσόλακ)