Ο Κοκκινάκης νίκησε τον Φέντερερ και στέλνει το Ναδάλ στην κορυφή

Θρίαμβος για τον Θανάση Κοκκινάκη στο Open του Μαϊάμι, καθώς έστειλε σπίτι του το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, τον Ρότζερ Φέντερερ, επικρατώντας με 2-1 σετ, 3-6, 6-3, 7-6 (2) στο δεύτερο γύρο του τουρνουά.

O Φέντερερ πήγε στο Μαϊάμι για να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο συγκεκριμένο τουρνουά και όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά θα χάσει και τη θέση του στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς έπρεπε να φτάσει τουλάχιστον μέχρι τα προημιτελικά. Έτσι, από τη Δευτέρα στην κορυφή θα είναι ο Ράφα Ναδάλ.

Μέσα σε μισή ώρα, ο Φέντερερ πήρε το πρώτο σετ, εκμεταλλευόμενος το μοναδικό μπρέικ που έκανε στο σερβίς του Κοκκινάκη σε όλο το ματς. Στο δεύτερο σετ, ο Ελληνοαυστραλός τενίστας ανέβασε την απόδοσή του, τη στιγμή που ο Φέντερερ άρχισε να πέφτει και έτσι ο Κοκκινάκης ισοφάρισε και τα έδωσε όλα στο τρίτο σετ. Εκεί, ο Ελληνοαυστραλός τενίστας έσωσε δύο μπρέικ πόιντ και κατάφερε να ολοκληρώσει υπέρ του μπόλικες ισοπαλίες στο σερβίς του για να οδηγήσει το σετ σε τελειωτικό τάι μπρέικ. Προηγήθηκε δύο φορές με μίνι μπρέικ, ο Φέντερερ επέστρεψε στην πρώτη, όχι όμως στη δεύτερη και ο Θανάσης Κοκκινάκης πανηγύρισε μια πανάξια νίκη.