Ο Κουλούρης καθάρισε για τον Ατρόμητο στη Ριζούπολη 0-2 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Τέσσερα γκολ ακυρώθηκαν στον Απόλλωνα Σμύρνης ως οφσάιντ και ο Ατρόμητος χάρη σε δυο γκολ του Ευθύμη Κουλούρη (πεν. 49′ – 92′) πήρε στη Ριζούπολη νίκη – χρυσάφι στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού!

Ο Ατρόμητος αύξησε στους επτά βαθμούς τη διαφορά του από την ουραγό Ελαφρά Ταξιαρχία.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Απόλλωνα, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Μαρτίνς τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Ο Τεννές τον αντικατέστησε με τον Τσιλούλη, ο οποίος πήγε στο δεξί φτερό. Ο Ατρόμητος ήταν πιο επιθετικός στα πρώτα 15 λεπτά, δίχως όμως να απειλήσει. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ελαφρά Ταξιαρχία άρχισε να ισορροπεί και να φτάνει σε δύο γκολ τα οποία ακυρώθηκαν. Αρχικά στο 16′ με την κεφαλιά του Τσίμπσαχ που ήταν εκτεθειμένος και στο 44′ με το σουτ του Ντομίνγκες, τέρμα που δεν μέτρησε διότι ο Φατιόν που έκανε την κεφαλιά προς τον Παμλίδη, προτού φτάσει η μπάλα στον Βραζιλιάνο, ήταν κι αυτός οφσάιντ.

Στο πεντάλεπτο 34′ – 38′ ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ. Αρχικά με το πλασέ του Άλιμπεκ που αλλοιώθηκε καθώς κόντραρε πάνω στον Κάστρο, στο 35′ με το σουτ του Κουλούρη που πέρασε πάνω από το δοκάρι και στο 38′ με το δοκάρι του Άλιμπεκ σε σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά.

Με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι. Ο Ντεντάκης ανέτρεψε τον Κουλούρη και ο διεθνής επιθετικός έγραψε το 0-1 από την άσπρη βούλα στο 49′. Είχε μόλις φτάσει τα εννέα γκολ στο πρωτάθλημα. Ένα λεπτό μετά ο Άλιμπεκ έφτασε σε θέση βολής, απέναντι από τον Κότσαρη, αλλά γλίστρησε, με αποτέλεσμα να διώξει ο Κάστρο. Ο Τεννές πέρασε στο ματς τους Γιαννιώτα και Ντάουντα. Οι νεοεισελθόντες βοήθησαν σημαντικά τους γηπεδούχους και βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους.

Ο Ντάουντα μπήκε δυναμικά στο ματς και στο 57′ το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 59′ ο Ντεντάκης εκτέλεσε κόρνερ, ο Χατζηισαΐας προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι, αλλά έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο όπου βρισκόταν ο Σλίβκα. αυτός σούταρε, η μπάλα χτύπησε σε σώμα παίκτη του Ατρόμητου, έφτασε στον Ντάουντα ο οποίος βρήκε δίχτυα με το κεφάλι. Μετά την εξέταση της φάσης από το VAR, το γκολ ακυρώθηκε στο 62′, ο Νιγηριανός καταλογίστηκε οφσάιντ.

Δύο λεπτά μετά δεν μέτρησε νέο τέρμα του Ντάουντα (είχε σκοράρει με σκαστή κεφαλιά), αυτή τη φορά επειδή οφσάιντ καταλογίστηκε ο Γιαννιώτας, προτού κάνει τη σέντρα. Τέσσερα γκολ του Απόλλωνα είχαν ακυρωθεί ως οφσάιντ, τα τρία μετά τον έλεγχο του VAR!

Ο Ατρόμητος αμυνόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου και επιχειρούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 78′ ο Ροτάριου μετά το βολέ του Γιαννιώτη βρέθηκε απέναντι από τον Κότσαρη, αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ. Δεν συνέβη το ίδιο στο 90’+2′, όταν μετά από κλέψιμο του Σάλομον στη μεσαία γραμμή η μπάλα έφτασε στον Κουλούρη, ο οποίος με φοβερό ψηλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 0-2 και «τελείωσε» τον Απόλλωνα. Κρατήθηκαν έντεκα λεπτά καθυστερήσεων , δεν άλλαξε τίποτα, πέρα από το γεγονός ότι ο Κάστρο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Δύσκολη δουλειά είχε ο Βούλγαρος διαιτητής Γκιόργκι Καμπάκοφ. Τα τρία από τα τέσσερα γκολ του Απόλλωνα ακυρώθηκαν με τη βοήθεια της τεχνολογίας.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Βιτλής, Κάστρο, Τσίμπσαχ (54′ Ντάουντα), Φατιόν, Μαρτίνες (6′ λ. τρ. Τσιλούλης), Παμλίδης (54′ Γιαννιώτας), Ιωαννίδης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας, Κιβρακίδης, Χαρίσης (73′ Καρτάλης), Σάλομον, Μουνίθ (89′ Σπιριντόνοβιτς), Ροτάριου (82′ Κλωναρίδης), Κουλούρης, Αλιμπεκ (82′ Έρλινγκμαρκ).